Modern Gold Flush Mount Ceiling Light LED Round Crystal Light
Description:
This modern gold flush mount ceiling light supports dual-color temperature switching between 3000K warm light and 6000K cool light, creating an illumination solution that combines modern aesthetics with practical functionality for spaces such as living rooms and bedrooms.
Highlights:
Two size options: This modern gold flush mount ceiling light 50cm diameter suits compact spaces, while 60cm meets the standard size of living rooms.
Refraction of light art: Clear crystal units are cut at multiple angles, creating rich and dazzling scattered light effects through refraction.
Dual-color temperature switching: 3000K warm light offers a cozy and comfortable ambiance, while 6000K cool light provides bright and clear illumination; scene switching can be done with a single button.
Titanium gold metal frame: The stainless steel skeleton is sturdy and resistant to deformation, with a titanium gold electroplated surface that remains bright and lustrous for a long time.
High-efficiency energy-saving light source: The LED light source provides ample illumination, with uniform and soft light and a long service life.
Explore more: Luxury modern chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.8 inch | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 5.12'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 20.28lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 5.12'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Modern gold flush mount ceiling light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Gold |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Modern Gold Flush Mount Ceiling Light LED Round Crystal Light
Modern Gold Flush Mount Ceiling Light LED Round Crystal Light
Description:
This modern gold flush mount ceiling light supports dual-color temperature switching between 3000K warm light and 6000K cool light, creating an illumination solution that combines modern aesthetics with practical functionality for spaces such as living rooms and bedrooms.
Highlights:
Two size options: This modern gold flush mount ceiling light 50cm diameter suits compact spaces, while 60cm meets the standard size of living rooms.
Refraction of light art: Clear crystal units are cut at multiple angles, creating rich and dazzling scattered light effects through refraction.
Dual-color temperature switching: 3000K warm light offers a cozy and comfortable ambiance, while 6000K cool light provides bright and clear illumination; scene switching can be done with a single button.
Titanium gold metal frame: The stainless steel skeleton is sturdy and resistant to deformation, with a titanium gold electroplated surface that remains bright and lustrous for a long time.
High-efficiency energy-saving light source: The LED light source provides ample illumination, with uniform and soft light and a long service life.
Explore more: Luxury modern chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.8 inch | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 5.12'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 20.28lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 5.12'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Modern gold flush mount ceiling light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Gold |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $372.99
-70%$372.99
$111.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This modern gold flush mount ceiling light supports dual-color temperature switching between 3000K warm light and 6000K cool light, creating an illumination solution that combines modern aesthetics with practical functionality for spaces such as living rooms and bedrooms.
Highlights:
Two size options: This modern gold flush mount ceiling light 50cm diameter suits compact spaces, while 60cm meets the standard size of living rooms.
Refraction of light art: Clear crystal units are cut at multiple angles, creating rich and dazzling scattered light effects through refraction.
Dual-color temperature switching: 3000K warm light offers a cozy and comfortable ambiance, while 6000K cool light provides bright and clear illumination; scene switching can be done with a single button.
Titanium gold metal frame: The stainless steel skeleton is sturdy and resistant to deformation, with a titanium gold electroplated surface that remains bright and lustrous for a long time.
High-efficiency energy-saving light source: The LED light source provides ample illumination, with uniform and soft light and a long service life.
Explore more: Luxury modern chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.8 inch | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 5.12'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 20.28lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 5.12'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Modern gold flush mount ceiling light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Gold |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.




















