Chrome Chandeliers Italian Luxury Crystal Ceiling Lights
Description:
ThisĀ chrome chandeliersĀ is available in two specifications: single-layer and double-layer (two circles). The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal lampshade, using LED light source, which supports switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Two specifications available:Ā ThisĀ chrome chandeliers single-layer for a simple and neat look, double-layer for a three-dimensional and full appearance, meeting different space layout needs.
Crystal lampshade material: Clear crystal units refract layer by layer, creating rich and splendid scattered light spots.
1.2-meter adjustable hanging cord:Ā The cord length can be freely adjusted to easily adapt to various ceiling heights and installation environments.
Two color temperatures available: 3000K warm light is warm and romantic, while 6000K cool light is clear and bright, suitable for various scene applications.
Chrome stainless steel frame:Ā The metal skeleton is sturdy and does not deform, with a chrome-plated surface that remains bright and lustrous for a long time, showcasing light luxury quality.
Explore more: Italian style chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: Long 38.6 inch | |
| Weight: | 12.79lb |
| Size: | 5.91'' Width x 38.58'' Depth x 2.99'' Height |
| Shape: Two laps 19.7+31.5 inch | |
| Weight: | 30.86lb |
| Size: | 30.71'' Width x 30.71'' Depth x 11.81'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Suspension |
| Product Name: | Chrome chandeliers |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Italian Style |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Note: | The hanging line is 1.2 meters long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 50W,160W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Ā Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Chrome Chandeliers Italian Luxury Crystal Ceiling Lights
Chrome Chandeliers Italian Luxury Crystal Ceiling Lights
Description:
ThisĀ chrome chandeliersĀ is available in two specifications: single-layer and double-layer (two circles). The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal lampshade, using LED light source, which supports switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Two specifications available:Ā ThisĀ chrome chandeliers single-layer for a simple and neat look, double-layer for a three-dimensional and full appearance, meeting different space layout needs.
Crystal lampshade material: Clear crystal units refract layer by layer, creating rich and splendid scattered light spots.
1.2-meter adjustable hanging cord:Ā The cord length can be freely adjusted to easily adapt to various ceiling heights and installation environments.
Two color temperatures available: 3000K warm light is warm and romantic, while 6000K cool light is clear and bright, suitable for various scene applications.
Chrome stainless steel frame:Ā The metal skeleton is sturdy and does not deform, with a chrome-plated surface that remains bright and lustrous for a long time, showcasing light luxury quality.
Explore more: Italian style chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: Long 38.6 inch | |
| Weight: | 12.79lb |
| Size: | 5.91'' Width x 38.58'' Depth x 2.99'' Height |
| Shape: Two laps 19.7+31.5 inch | |
| Weight: | 30.86lb |
| Size: | 30.71'' Width x 30.71'' Depth x 11.81'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Suspension |
| Product Name: | Chrome chandeliers |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Italian Style |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Note: | The hanging line is 1.2 meters long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 50W,160W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Ā Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
ThisĀ chrome chandeliersĀ is available in two specifications: single-layer and double-layer (two circles). The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal lampshade, using LED light source, which supports switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Two specifications available:Ā ThisĀ chrome chandeliers single-layer for a simple and neat look, double-layer for a three-dimensional and full appearance, meeting different space layout needs.
Crystal lampshade material: Clear crystal units refract layer by layer, creating rich and splendid scattered light spots.
1.2-meter adjustable hanging cord:Ā The cord length can be freely adjusted to easily adapt to various ceiling heights and installation environments.
Two color temperatures available: 3000K warm light is warm and romantic, while 6000K cool light is clear and bright, suitable for various scene applications.
Chrome stainless steel frame:Ā The metal skeleton is sturdy and does not deform, with a chrome-plated surface that remains bright and lustrous for a long time, showcasing light luxury quality.
Explore more: Italian style chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: Long 38.6 inch | |
| Weight: | 12.79lb |
| Size: | 5.91'' Width x 38.58'' Depth x 2.99'' Height |
| Shape: Two laps 19.7+31.5 inch | |
| Weight: | 30.86lb |
| Size: | 30.71'' Width x 30.71'' Depth x 11.81'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Suspension |
| Product Name: | Chrome chandeliers |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Italian Style |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Note: | The hanging line is 1.2 meters long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 50W,160W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Ā Us.




















