Chrome Flush Mount Light Simple Luxury Crystal Lights
Description:
This chrome flush mount light is available in three specifications: 50cm, 60cm, and 80cm in diameter. The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal lampshade, equipped with integrated LED light source, which supports switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Three specifications available: This chrome flush mount light three different sizes are offered to meet the space requirements of different areas.
Crystal refracts light and shadow: Clear crystal refracts light from multiple angles, creating a dazzling and charming light and shadow atmosphere.
Dual-color light switching: 3000K warm light is warm and comfortable, while 6000K cool light is bright and clear; switch living scenes with one touch.
Chrome stainless steel frame: The metal skeleton is sturdy and durable, with a chrome surface luster that lasts, highlighting a sense of simple luxury.
Energy-saving LED light source: Provides sufficient illumination, ensuring even and soft light, with a long service life.
Explore more: LED ring chandelier
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 19.3 inch | |
| Weight: | 14.99lb |
| Size: | 19.29'' Width x 19.29'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 23.2 inch | |
| Weight: | 18.08lb |
| Size: | 23.23'' Width x 23.23'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 31.1 inch | |
| Weight: | 24.03lb |
| Size: | 31.10'' Width x 31.10'' Depth x 4.72'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Chrome flush mount light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W,260W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Chrome Flush Mount Light Simple Luxury Crystal Lights
Chrome Flush Mount Light Simple Luxury Crystal Lights
Description:
This chrome flush mount light is available in three specifications: 50cm, 60cm, and 80cm in diameter. The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal lampshade, equipped with integrated LED light source, which supports switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Three specifications available: This chrome flush mount light three different sizes are offered to meet the space requirements of different areas.
Crystal refracts light and shadow: Clear crystal refracts light from multiple angles, creating a dazzling and charming light and shadow atmosphere.
Dual-color light switching: 3000K warm light is warm and comfortable, while 6000K cool light is bright and clear; switch living scenes with one touch.
Chrome stainless steel frame: The metal skeleton is sturdy and durable, with a chrome surface luster that lasts, highlighting a sense of simple luxury.
Energy-saving LED light source: Provides sufficient illumination, ensuring even and soft light, with a long service life.
Explore more: LED ring chandelier
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 19.3 inch | |
| Weight: | 14.99lb |
| Size: | 19.29'' Width x 19.29'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 23.2 inch | |
| Weight: | 18.08lb |
| Size: | 23.23'' Width x 23.23'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 31.1 inch | |
| Weight: | 24.03lb |
| Size: | 31.10'' Width x 31.10'' Depth x 4.72'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Chrome flush mount light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W,260W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $372.99
-70%$372.99
$111.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This chrome flush mount light is available in three specifications: 50cm, 60cm, and 80cm in diameter. The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal lampshade, equipped with integrated LED light source, which supports switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Three specifications available: This chrome flush mount light three different sizes are offered to meet the space requirements of different areas.
Crystal refracts light and shadow: Clear crystal refracts light from multiple angles, creating a dazzling and charming light and shadow atmosphere.
Dual-color light switching: 3000K warm light is warm and comfortable, while 6000K cool light is bright and clear; switch living scenes with one touch.
Chrome stainless steel frame: The metal skeleton is sturdy and durable, with a chrome surface luster that lasts, highlighting a sense of simple luxury.
Energy-saving LED light source: Provides sufficient illumination, ensuring even and soft light, with a long service life.
Explore more: LED ring chandelier
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 19.3 inch | |
| Weight: | 14.99lb |
| Size: | 19.29'' Width x 19.29'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 23.2 inch | |
| Weight: | 18.08lb |
| Size: | 23.23'' Width x 23.23'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 31.1 inch | |
| Weight: | 24.03lb |
| Size: | 31.10'' Width x 31.10'' Depth x 4.72'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Chrome flush mount light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W,260W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.




















