Contemporary Flush Mount Light Luxury Crystal Light
Description:
This contemporary flush mount light is available in two slender specifications: 100cm and 120cm in length. The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal, featuring integrated LED light sources that support switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Two size options: This contemporary flush mount light 100cm suitable for standard bars, 120cm covering long dining tables, meeting different needs.
Linear geometric design: Clean lines, simple structure yet full of tension, highlighting modern luxury aesthetics.
1.2-meter adjustable hanging cord: The cord length can be freely adjusted to easily match various ceiling heights, achieving precise installation results.
Dual-color light switching: 3000K warm light is cozy and warm, while 6000K cool light is bright and clear.
Crystal-accented lighting effect: Clear light refracts through the crystal to create delicate and dazzling light and shadow, enhancing the spatial quality.
Explore more: Modern flush mount lights
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.8 inch | |
| Weight: | 14.99lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 18.30lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 4.72'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Contemporary flush mount light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Contemporary Flush Mount Light Luxury Crystal Light
Contemporary Flush Mount Light Luxury Crystal Light
Description:
This contemporary flush mount light is available in two slender specifications: 100cm and 120cm in length. The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal, featuring integrated LED light sources that support switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Two size options: This contemporary flush mount light 100cm suitable for standard bars, 120cm covering long dining tables, meeting different needs.
Linear geometric design: Clean lines, simple structure yet full of tension, highlighting modern luxury aesthetics.
1.2-meter adjustable hanging cord: The cord length can be freely adjusted to easily match various ceiling heights, achieving precise installation results.
Dual-color light switching: 3000K warm light is cozy and warm, while 6000K cool light is bright and clear.
Crystal-accented lighting effect: Clear light refracts through the crystal to create delicate and dazzling light and shadow, enhancing the spatial quality.
Explore more: Modern flush mount lights
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.8 inch | |
| Weight: | 14.99lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 18.30lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 4.72'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Contemporary flush mount light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $381.99
-70%$381.99
$114.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This contemporary flush mount light is available in two slender specifications: 100cm and 120cm in length. The lamp body is made of a stainless steel frame and crystal, featuring integrated LED light sources that support switching between 3000K warm light and 6000K cool light.
Highlights:
Two size options: This contemporary flush mount light 100cm suitable for standard bars, 120cm covering long dining tables, meeting different needs.
Linear geometric design: Clean lines, simple structure yet full of tension, highlighting modern luxury aesthetics.
1.2-meter adjustable hanging cord: The cord length can be freely adjusted to easily match various ceiling heights, achieving precise installation results.
Dual-color light switching: 3000K warm light is cozy and warm, while 6000K cool light is bright and clear.
Crystal-accented lighting effect: Clear light refracts through the crystal to create delicate and dazzling light and shadow, enhancing the spatial quality.
Explore more: Modern flush mount lights
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.8 inch | |
| Weight: | 14.99lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 4.72'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 18.30lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 4.72'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Contemporary flush mount light |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Minimalist |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 72W,130W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.




















