Ceiling Round LED Lights Luxury French Crystal Ceiling Light
Description:
This ceiling round led lights features a 10K polished stainless steel frame paired with K9 crystal lamp body, available in three sizes: 45cm, 60cm, and 80cm, corresponding to 120W, 160W, and 240W respectively. The LED light source supports tri-color lighting, providing a dazzling illumination solution for living rooms, dining rooms, bedrooms, and other spaces.
Highlights:
K9 Crystal Lamp Body: This ceiling round led lights features crystal multi-faceted cutting craftsmanship, with light refraction resembling flickering candlelight
Three Size Options: Available in diameters of 45cm, 60cm, and 80cm, suitable for different spaces
Tri-color Lighting Modes: Supports three lighting modes, meeting diverse scene needs
Luxury Mirror Frame: 10K polished stainless steel, anti-rust, anti-corrosion, efficient heat dissipation
High-brightness LED Chips: High-quality light source, long lifespan, eye protection, blue light prevention
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Ceiling round led lights |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | French Style |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Material: | Stainless Steel |
| Finish: | Chrome |
| Light Source: | LED Integrated |
| Shape: | Round |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Color Rendering Index (CRI): | 90 |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 120W,160W,240W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: 17.7" | |
| Weight: | 17.64lb |
| Size: | 17.72'' Width x 17.72'' Depth x 6.30'' Height |
| Size: 23.6" | |
| Weight: | 24.25lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 6.30'' Height |
| Size: 31.5" | |
| Weight: | 33.07lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 6.30'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Ceiling Round LED Lights Luxury French Crystal Ceiling Light
Ceiling Round LED Lights Luxury French Crystal Ceiling Light
Description:
This ceiling round led lights features a 10K polished stainless steel frame paired with K9 crystal lamp body, available in three sizes: 45cm, 60cm, and 80cm, corresponding to 120W, 160W, and 240W respectively. The LED light source supports tri-color lighting, providing a dazzling illumination solution for living rooms, dining rooms, bedrooms, and other spaces.
Highlights:
K9 Crystal Lamp Body: This ceiling round led lights features crystal multi-faceted cutting craftsmanship, with light refraction resembling flickering candlelight
Three Size Options: Available in diameters of 45cm, 60cm, and 80cm, suitable for different spaces
Tri-color Lighting Modes: Supports three lighting modes, meeting diverse scene needs
Luxury Mirror Frame: 10K polished stainless steel, anti-rust, anti-corrosion, efficient heat dissipation
High-brightness LED Chips: High-quality light source, long lifespan, eye protection, blue light prevention
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Ceiling round led lights |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | French Style |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Material: | Stainless Steel |
| Finish: | Chrome |
| Light Source: | LED Integrated |
| Shape: | Round |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Color Rendering Index (CRI): | 90 |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 120W,160W,240W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: 17.7" | |
| Weight: | 17.64lb |
| Size: | 17.72'' Width x 17.72'' Depth x 6.30'' Height |
| Size: 23.6" | |
| Weight: | 24.25lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 6.30'' Height |
| Size: 31.5" | |
| Weight: | 33.07lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 6.30'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $327.99
-70%$327.99
$98.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This ceiling round led lights features a 10K polished stainless steel frame paired with K9 crystal lamp body, available in three sizes: 45cm, 60cm, and 80cm, corresponding to 120W, 160W, and 240W respectively. The LED light source supports tri-color lighting, providing a dazzling illumination solution for living rooms, dining rooms, bedrooms, and other spaces.
Highlights:
K9 Crystal Lamp Body: This ceiling round led lights features crystal multi-faceted cutting craftsmanship, with light refraction resembling flickering candlelight
Three Size Options: Available in diameters of 45cm, 60cm, and 80cm, suitable for different spaces
Tri-color Lighting Modes: Supports three lighting modes, meeting diverse scene needs
Luxury Mirror Frame: 10K polished stainless steel, anti-rust, anti-corrosion, efficient heat dissipation
High-brightness LED Chips: High-quality light source, long lifespan, eye protection, blue light prevention
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Product Name: | Ceiling round led lights |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | French Style |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | No |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Material: | Stainless Steel |
| Finish: | Chrome |
| Light Source: | LED Integrated |
| Shape: | Round |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Color Rendering Index (CRI): | 90 |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 120W,160W,240W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: 17.7" | |
| Weight: | 17.64lb |
| Size: | 17.72'' Width x 17.72'' Depth x 6.30'' Height |
| Size: 23.6" | |
| Weight: | 24.25lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 6.30'' Height |
| Size: 31.5" | |
| Weight: | 33.07lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 6.30'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.




















