Dining Room Crystal Chandelier French Flower Art Chandelier
Description:
This crystal chandelier for dining room features a mirror-polished metal frame paired with K9 crystal flower decorations. It offers five specifications to choose from: 50cm/60cm/80cm circular rings, a double-ring combination of 80cm+50cm, and a 100cm long shape. The power ranges from 47W to 126W, with LED light sources supporting dimming without steps, creating a luxurious and elegant lighting solution for living rooms, dining areas, and other spaces.
Highlights:
Crystal flower design: This crystal chandelier for dining room handcrafted K9 crystal beads, dazzling light and shadow effects
Five specifications available: Circular/long shapes in multiple sizes suitable for different spaces
Stepless dimming system: Color temperature ranging from 3000K to 6000K with smooth transitions
Mirror-polished plating process: High-hardness metal with outstanding reflective effects
French light luxury aesthetics: Transparent crystal flowers exuding romance and elegance"
DETAILS
| Product Type: | Crystal Chandeliers |
| Product Name: | Crystal chandelier for dining room |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Material: | Hardware |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Style: | Modern |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Light Source: | LED Integrated |
| Mounting Type: | Hanging |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Note: | The hanging line is 1 meter long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 47W,58W,79W,126W,46W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 19.7" | |
| Weight: | 23.21lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Diameter 23.6" | |
| Weight: | 27.78lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Diameter 31.5" | |
| Weight: | 39.02lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Double circle 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 57.76lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Long 39.4" | |
| Weight: | 23.81lb |
| Size: | 5.51'' Width x 39.37'' Depth x 9.84'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Dining Room Crystal Chandelier French Flower Art Chandelier
Dining Room Crystal Chandelier French Flower Art Chandelier
Description:
This crystal chandelier for dining room features a mirror-polished metal frame paired with K9 crystal flower decorations. It offers five specifications to choose from: 50cm/60cm/80cm circular rings, a double-ring combination of 80cm+50cm, and a 100cm long shape. The power ranges from 47W to 126W, with LED light sources supporting dimming without steps, creating a luxurious and elegant lighting solution for living rooms, dining areas, and other spaces.
Highlights:
Crystal flower design: This crystal chandelier for dining room handcrafted K9 crystal beads, dazzling light and shadow effects
Five specifications available: Circular/long shapes in multiple sizes suitable for different spaces
Stepless dimming system: Color temperature ranging from 3000K to 6000K with smooth transitions
Mirror-polished plating process: High-hardness metal with outstanding reflective effects
French light luxury aesthetics: Transparent crystal flowers exuding romance and elegance"
DETAILS
| Product Type: | Crystal Chandeliers |
| Product Name: | Crystal chandelier for dining room |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Material: | Hardware |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Style: | Modern |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Light Source: | LED Integrated |
| Mounting Type: | Hanging |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Note: | The hanging line is 1 meter long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 47W,58W,79W,126W,46W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 19.7" | |
| Weight: | 23.21lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Diameter 23.6" | |
| Weight: | 27.78lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Diameter 31.5" | |
| Weight: | 39.02lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Double circle 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 57.76lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Long 39.4" | |
| Weight: | 23.81lb |
| Size: | 5.51'' Width x 39.37'' Depth x 9.84'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $569.99
-70%$569.99
$171.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This crystal chandelier for dining room features a mirror-polished metal frame paired with K9 crystal flower decorations. It offers five specifications to choose from: 50cm/60cm/80cm circular rings, a double-ring combination of 80cm+50cm, and a 100cm long shape. The power ranges from 47W to 126W, with LED light sources supporting dimming without steps, creating a luxurious and elegant lighting solution for living rooms, dining areas, and other spaces.
Highlights:
Crystal flower design: This crystal chandelier for dining room handcrafted K9 crystal beads, dazzling light and shadow effects
Five specifications available: Circular/long shapes in multiple sizes suitable for different spaces
Stepless dimming system: Color temperature ranging from 3000K to 6000K with smooth transitions
Mirror-polished plating process: High-hardness metal with outstanding reflective effects
French light luxury aesthetics: Transparent crystal flowers exuding romance and elegance"
DETAILS
| Product Type: | Crystal Chandeliers |
| Product Name: | Crystal chandelier for dining room |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Material: | Hardware |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Style: | Modern |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Light Source: | LED Integrated |
| Mounting Type: | Hanging |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Note: | The hanging line is 1 meter long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 47W,58W,79W,126W,46W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 19.7" | |
| Weight: | 23.21lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Diameter 23.6" | |
| Weight: | 27.78lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Diameter 31.5" | |
| Weight: | 39.02lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Double circle 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 57.76lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 5.51'' Height |
| Size: Long 39.4" | |
| Weight: | 23.81lb |
| Size: | 5.51'' Width x 39.37'' Depth x 9.84'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
























