🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
LED Modern Glass Sputnik Chandelier Ceiling Light Hanging Lamp
- The modern glass chandelier will make your room more stylish, and the exquisite decorative design will add a neat and beautiful appearance to your room, and also keep you and your family in a good mood at all times.
- The chandelier light fixture is made of quality metal material, which is strong and durable. It is the perfect pendant light to install in the living room, home office, study, etc.
DETAILS
| Product Type: | Chandeliers |
| Style: | Nordic Style, Modern |
| Fixture Shape: | Sputnik |
| Fixture Finish: | Transparent, Amber, Smoke Gray, White, Silver |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Glass |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Light Source: | LED, Halogen |
| Number of Lights: | 6-Lights, 8-Lights |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | G9 |
| Illumination Area: | 108 sq.ft - 161.sq ft |
| Suitable Rooms: | Home Office, Living Room, Study, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 4.40lb, 6.60lb |
| Diameter: | 39'' |
| Height: | 34'' |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















LED Modern Glass Sputnik Chandelier Ceiling Light Hanging Lamp
LED Modern Glass Sputnik Chandelier Ceiling Light Hanging Lamp
- The modern glass chandelier will make your room more stylish, and the exquisite decorative design will add a neat and beautiful appearance to your room, and also keep you and your family in a good mood at all times.
- The chandelier light fixture is made of quality metal material, which is strong and durable. It is the perfect pendant light to install in the living room, home office, study, etc.
DETAILS
| Product Type: | Chandeliers |
| Style: | Nordic Style, Modern |
| Fixture Shape: | Sputnik |
| Fixture Finish: | Transparent, Amber, Smoke Gray, White, Silver |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Glass |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Light Source: | LED, Halogen |
| Number of Lights: | 6-Lights, 8-Lights |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | G9 |
| Illumination Area: | 108 sq.ft - 161.sq ft |
| Suitable Rooms: | Home Office, Living Room, Study, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 4.40lb, 6.60lb |
| Diameter: | 39'' |
| Height: | 34'' |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Select Number of Lights
Select Color
From $238.99
LED Modern Glass Sputnik Chandelier Ceiling Light Hanging Lamp—
$238.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The modern glass chandelier will make your room more stylish, and the exquisite decorative design will add a neat and beautiful appearance to your room, and also keep you and your family in a good mood at all times.
- The chandelier light fixture is made of quality metal material, which is strong and durable. It is the perfect pendant light to install in the living room, home office, study, etc.
DETAILS
| Product Type: | Chandeliers |
| Style: | Nordic Style, Modern |
| Fixture Shape: | Sputnik |
| Fixture Finish: | Transparent, Amber, Smoke Gray, White, Silver |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Glass |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Light Source: | LED, Halogen |
| Number of Lights: | 6-Lights, 8-Lights |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | G9 |
| Illumination Area: | 108 sq.ft - 161.sq ft |
| Suitable Rooms: | Home Office, Living Room, Study, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 4.40lb, 6.60lb |
| Diameter: | 39'' |
| Height: | 34'' |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















