Circle Pendant Light Luxury Ring Art Chandelier
Installation Video
Showcase Video
Description:
This luxury art circle pendant light features a full copper ring design paired with crystal decorations, available in 10 different sizes (diameter 50cm-120cm). It uses LED full-spectrum light sources that support three-color adjustments (power 30W-158W) and has adjustable hanging cords ranging from 1.5 to 2.5 meters. The RG0 technology ensures no blue light hazard, providing an upscale professional lighting solution for large spaces such as villa living rooms and dining areas.
Highlights:
Ten artistic shapes: This circle pendant light offer single ring/double ring/triple ring/full-length bar made of full copper structure.
Full-spectrum healthy light: RG0 no blue light + no flicker hazard.
Three-stage hanging cord system: Suitable for various ceiling heights at 1.5m, 1.8m, and 2.5m.
Precision copper craftsmanship: Hand-polished and sealed with anti-oxidation treatment.
Gradient power configuration: 30W-158W to meet the needs of different spaces.
You may also like:
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: 19.7" diameter | |
| Weight: | 6.61lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: 23.6" diameter | |
| Weight: | 8.82lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: 31.5" diameter | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: Double Circle 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double Circle 31.5"+23.6" | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Three Circle 31.5"+23.6"+19.7" | |
| Weight: | 28.66lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double circle misalignment 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double circle misalignment 31.5"+23.6" | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Three circle misalignment 31.5"+23.6"+19.7" | |
| Weight: | 28.66lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Long plate length 47.2" | |
| Weight: | 6.61lb |
| Size: | 2.36'' Width x 47.24'' Depth x 1.97'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Modern Chandeliers |
| Product Name: | Circle Pendant Light |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Finish: | Black |
| Shade Material: | Crystal,resin |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Note: | The hanging line is 1.5 meters long and can be adjusted. |
| Power Supply: | Hardwired |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 40W,50W,68W,90W,118W,158W,35W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Circle Pendant Light Luxury Ring Art Chandelier
Circle Pendant Light Luxury Ring Art Chandelier
Installation Video
Showcase Video
Description:
This luxury art circle pendant light features a full copper ring design paired with crystal decorations, available in 10 different sizes (diameter 50cm-120cm). It uses LED full-spectrum light sources that support three-color adjustments (power 30W-158W) and has adjustable hanging cords ranging from 1.5 to 2.5 meters. The RG0 technology ensures no blue light hazard, providing an upscale professional lighting solution for large spaces such as villa living rooms and dining areas.
Highlights:
Ten artistic shapes: This circle pendant light offer single ring/double ring/triple ring/full-length bar made of full copper structure.
Full-spectrum healthy light: RG0 no blue light + no flicker hazard.
Three-stage hanging cord system: Suitable for various ceiling heights at 1.5m, 1.8m, and 2.5m.
Precision copper craftsmanship: Hand-polished and sealed with anti-oxidation treatment.
Gradient power configuration: 30W-158W to meet the needs of different spaces.
You may also like:
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: 19.7" diameter | |
| Weight: | 6.61lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: 23.6" diameter | |
| Weight: | 8.82lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: 31.5" diameter | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: Double Circle 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double Circle 31.5"+23.6" | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Three Circle 31.5"+23.6"+19.7" | |
| Weight: | 28.66lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double circle misalignment 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double circle misalignment 31.5"+23.6" | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Three circle misalignment 31.5"+23.6"+19.7" | |
| Weight: | 28.66lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Long plate length 47.2" | |
| Weight: | 6.61lb |
| Size: | 2.36'' Width x 47.24'' Depth x 1.97'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Modern Chandeliers |
| Product Name: | Circle Pendant Light |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Finish: | Black |
| Shade Material: | Crystal,resin |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Note: | The hanging line is 1.5 meters long and can be adjusted. |
| Power Supply: | Hardwired |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 40W,50W,68W,90W,118W,158W,35W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $540.99
-70%$540.99
$162.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Installation Video
Showcase Video
Description:
This luxury art circle pendant light features a full copper ring design paired with crystal decorations, available in 10 different sizes (diameter 50cm-120cm). It uses LED full-spectrum light sources that support three-color adjustments (power 30W-158W) and has adjustable hanging cords ranging from 1.5 to 2.5 meters. The RG0 technology ensures no blue light hazard, providing an upscale professional lighting solution for large spaces such as villa living rooms and dining areas.
Highlights:
Ten artistic shapes: This circle pendant light offer single ring/double ring/triple ring/full-length bar made of full copper structure.
Full-spectrum healthy light: RG0 no blue light + no flicker hazard.
Three-stage hanging cord system: Suitable for various ceiling heights at 1.5m, 1.8m, and 2.5m.
Precision copper craftsmanship: Hand-polished and sealed with anti-oxidation treatment.
Gradient power configuration: 30W-158W to meet the needs of different spaces.
You may also like:
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: 19.7" diameter | |
| Weight: | 6.61lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: 23.6" diameter | |
| Weight: | 8.82lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: 31.5" diameter | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 1.85'' Height |
| Shape: Double Circle 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double Circle 31.5"+23.6" | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Three Circle 31.5"+23.6"+19.7" | |
| Weight: | 28.66lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double circle misalignment 31.5"+19.7" | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Double circle misalignment 31.5"+23.6" | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Three circle misalignment 31.5"+23.6"+19.7" | |
| Weight: | 28.66lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 59.06'' Height |
| Shape: Long plate length 47.2" | |
| Weight: | 6.61lb |
| Size: | 2.36'' Width x 47.24'' Depth x 1.97'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Modern Chandeliers |
| Product Name: | Circle Pendant Light |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Finish: | Black |
| Shade Material: | Crystal,resin |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Note: | The hanging line is 1.5 meters long and can be adjusted. |
| Power Supply: | Hardwired |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 40W,50W,68W,90W,118W,158W,35W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
























