Overlapping Rectangles Aluminum Geometric Style Flush Mount Lighting LED Ceiling Light
- This overlapping geometric rectangle flush mounted ceiling light is modern and stylish with a unique look. Creating a bright, warm and romantic home atmosphere for you.
- This aluminum ceiling light decorative light fixtures have built-in LED to provide reliable brightness to every corner of the room. The additional DIY visual function provides eye protection, uniform light emission, no flicker, it can protect the eyes from strong light and strong light damage.
- It can be used for reading, sleeping and other activities. In addition, the dimmable version of this LED ceiling light has a remote control, which is convenient and comfortable to use.
DETAILS
| Product Name: | Overlapping LED Flush Mount Light |
| Lamp Type: | Flush Mount Light |
| Style: | Modern |
| Material: | Aluminum |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K), Dimmable with Remote Control |
| Color Temperature Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control) |
| Brightness Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control) |
| Bulb Included: | Yes |
| Power: | 90W |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Smart Device: | No |
| Fixture Color: | Black |
| Light Direction: | Ambient |
| Mounting: | Ceiling Mounted |
| Illumination Area: | 193sq ft - 269sq ft |
| Applicable Scene: | Living Room, Bedroom, Dining Room |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 6 lb. |
| Size: | 40'' Width x 27'' Depth x 4'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























Overlapping Rectangles Aluminum Geometric Style Flush Mount Lighting LED Ceiling Light
Overlapping Rectangles Aluminum Geometric Style Flush Mount Lighting LED Ceiling Light
- This overlapping geometric rectangle flush mounted ceiling light is modern and stylish with a unique look. Creating a bright, warm and romantic home atmosphere for you.
- This aluminum ceiling light decorative light fixtures have built-in LED to provide reliable brightness to every corner of the room. The additional DIY visual function provides eye protection, uniform light emission, no flicker, it can protect the eyes from strong light and strong light damage.
- It can be used for reading, sleeping and other activities. In addition, the dimmable version of this LED ceiling light has a remote control, which is convenient and comfortable to use.
DETAILS
| Product Name: | Overlapping LED Flush Mount Light |
| Lamp Type: | Flush Mount Light |
| Style: | Modern |
| Material: | Aluminum |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K), Dimmable with Remote Control |
| Color Temperature Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control) |
| Brightness Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control) |
| Bulb Included: | Yes |
| Power: | 90W |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Smart Device: | No |
| Fixture Color: | Black |
| Light Direction: | Ambient |
| Mounting: | Ceiling Mounted |
| Illumination Area: | 193sq ft - 269sq ft |
| Applicable Scene: | Living Room, Bedroom, Dining Room |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 6 lb. |
| Size: | 40'' Width x 27'' Depth x 4'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $388.99
-70%$388.99
$116.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- This overlapping geometric rectangle flush mounted ceiling light is modern and stylish with a unique look. Creating a bright, warm and romantic home atmosphere for you.
- This aluminum ceiling light decorative light fixtures have built-in LED to provide reliable brightness to every corner of the room. The additional DIY visual function provides eye protection, uniform light emission, no flicker, it can protect the eyes from strong light and strong light damage.
- It can be used for reading, sleeping and other activities. In addition, the dimmable version of this LED ceiling light has a remote control, which is convenient and comfortable to use.
DETAILS
| Product Name: | Overlapping LED Flush Mount Light |
| Lamp Type: | Flush Mount Light |
| Style: | Modern |
| Material: | Aluminum |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K), Dimmable with Remote Control |
| Color Temperature Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control) |
| Brightness Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control) |
| Bulb Included: | Yes |
| Power: | 90W |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Smart Device: | No |
| Fixture Color: | Black |
| Light Direction: | Ambient |
| Mounting: | Ceiling Mounted |
| Illumination Area: | 193sq ft - 269sq ft |
| Applicable Scene: | Living Room, Bedroom, Dining Room |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 6 lb. |
| Size: | 40'' Width x 27'' Depth x 4'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















