Modern Aluminum Acrylic Pendant Lights Elongated Linear Ceiling Lights
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Modern, Traditional / Classic |
| Fixture Shape: | Rectangular |
| Primary Fixture Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Downlight |
| Number of Tiers: | 1 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), Cold White (6500K) |
| Number of Lights: | 1-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED Integrated |
| Power: | 20W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 54 sq.ft-108 sq.ft |
| Applicable Scene: | Home Office, Dining Room, Kitchen Island, other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 4.41lb |
| Size: | 39'' Width x 0.47'' Depth x 3'' Height |
| Chain/Cord Length: | 59'' (adjustable) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Modern Aluminum Acrylic Pendant Lights Elongated Linear Ceiling Lights
Modern Aluminum Acrylic Pendant Lights Elongated Linear Ceiling Lights
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Modern, Traditional / Classic |
| Fixture Shape: | Rectangular |
| Primary Fixture Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Downlight |
| Number of Tiers: | 1 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), Cold White (6500K) |
| Number of Lights: | 1-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED Integrated |
| Power: | 20W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 54 sq.ft-108 sq.ft |
| Applicable Scene: | Home Office, Dining Room, Kitchen Island, other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 4.41lb |
| Size: | 39'' Width x 0.47'' Depth x 3'' Height |
| Chain/Cord Length: | 59'' (adjustable) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $170.99
-70%$170.99
$51.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Modern, Traditional / Classic |
| Fixture Shape: | Rectangular |
| Primary Fixture Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Downlight |
| Number of Tiers: | 1 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), Cold White (6500K) |
| Number of Lights: | 1-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED Integrated |
| Power: | 20W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 54 sq.ft-108 sq.ft |
| Applicable Scene: | Home Office, Dining Room, Kitchen Island, other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 4.41lb |
| Size: | 39'' Width x 0.47'' Depth x 3'' Height |
| Chain/Cord Length: | 59'' (adjustable) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















