Luxury Crystal LED Chandelier 3-Tier Geometric or Stacked LED Pendant light
This Integrated LED Dimmer Switch Chandelier is a set of three-tier permutations of circular crystal lighting, each hanging tier below the other from the ceiling to create a simple stacked silhouette or they can be adjusted into a collapsed geometric look. The bands are suspended by very thin threads, making the crystal chandelier seem as if they are floating in the air. The 3 Tiers Circles Suspended Chandelier is anchored to the ceiling by a flat, round base.
- Ring-Shaped Shades
- The unique ring-shaped shades encircle the LED bulbs of this 3-ring Crystal Chandelier.
- Color Temperature Control
- You can choose between a cozy, warm ambiance (3000K) and a white illumination (6000K).
- Crystal Display
- Each of the three rings of Chandelier is adorned with high-quality crystals.
- Chrome Finish
- The metal components of the chandelier are finished with a high-gloss chrome, providing a mirror-like look.
DETAILS
| Product Name: | 3-Tier Ring Chandelier |
| Type: | Chandelier |
| Style: | Modern, Luxury |
| Design: | LED, Eye Protection, Crystal, Adjustable, Creative |
| Fixture Material: | Metal |
| Fixture Color/Finish: | Chrome |
| Metal Finishing Type: | Electroplated |
| Shade Included: | Yes |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Shade Shape: | Ring Shaped |
| Light Source: | LED |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Number of Lights: | 3-Light |
| Number of Tiers: | 3-Tier |
| Color Temperature: | Warm Light (3000K), White Light (6000K), Dimmable with Remote Control (3000K-6000K) |
| Dimming Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control. |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control (3000K-6000K)) |
| Light Direction: | Ambient |
| Voltage: | 110-120V |
| Max Wattage(Per Bulb): | 67.5W |
| Power Source: | Hardwired |
| Mounting Type: | Ceiling Mounted |
| Ceiling Method: | Cord |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power, Wipe Clean with Dry Cloth |
| Illumination Area: | 161 sq ft - 215 sq ft |
| Applicable Scene: | Dining Room, Kitchen, Bedroom, Living Room, Home Office |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 8.81lb |
| 3 Tiers Diameter: | 11.8''+19.7''+27.6'' |
| Height: | 2'' |
| Chain/Cord Length: | 47'' |
| Adjustable Height: | No |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Luxury Crystal LED Chandelier 3-Tier Geometric or Stacked LED Pendant light
Luxury Crystal LED Chandelier 3-Tier Geometric or Stacked LED Pendant light
This Integrated LED Dimmer Switch Chandelier is a set of three-tier permutations of circular crystal lighting, each hanging tier below the other from the ceiling to create a simple stacked silhouette or they can be adjusted into a collapsed geometric look. The bands are suspended by very thin threads, making the crystal chandelier seem as if they are floating in the air. The 3 Tiers Circles Suspended Chandelier is anchored to the ceiling by a flat, round base.
- Ring-Shaped Shades
- The unique ring-shaped shades encircle the LED bulbs of this 3-ring Crystal Chandelier.
- Color Temperature Control
- You can choose between a cozy, warm ambiance (3000K) and a white illumination (6000K).
- Crystal Display
- Each of the three rings of Chandelier is adorned with high-quality crystals.
- Chrome Finish
- The metal components of the chandelier are finished with a high-gloss chrome, providing a mirror-like look.
DETAILS
| Product Name: | 3-Tier Ring Chandelier |
| Type: | Chandelier |
| Style: | Modern, Luxury |
| Design: | LED, Eye Protection, Crystal, Adjustable, Creative |
| Fixture Material: | Metal |
| Fixture Color/Finish: | Chrome |
| Metal Finishing Type: | Electroplated |
| Shade Included: | Yes |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Shade Shape: | Ring Shaped |
| Light Source: | LED |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Number of Lights: | 3-Light |
| Number of Tiers: | 3-Tier |
| Color Temperature: | Warm Light (3000K), White Light (6000K), Dimmable with Remote Control (3000K-6000K) |
| Dimming Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control. |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control (3000K-6000K)) |
| Light Direction: | Ambient |
| Voltage: | 110-120V |
| Max Wattage(Per Bulb): | 67.5W |
| Power Source: | Hardwired |
| Mounting Type: | Ceiling Mounted |
| Ceiling Method: | Cord |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power, Wipe Clean with Dry Cloth |
| Illumination Area: | 161 sq ft - 215 sq ft |
| Applicable Scene: | Dining Room, Kitchen, Bedroom, Living Room, Home Office |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 8.81lb |
| 3 Tiers Diameter: | 11.8''+19.7''+27.6'' |
| Height: | 2'' |
| Chain/Cord Length: | 47'' |
| Adjustable Height: | No |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $517.99
-70%$517.99
$155.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Integrated LED Dimmer Switch Chandelier is a set of three-tier permutations of circular crystal lighting, each hanging tier below the other from the ceiling to create a simple stacked silhouette or they can be adjusted into a collapsed geometric look. The bands are suspended by very thin threads, making the crystal chandelier seem as if they are floating in the air. The 3 Tiers Circles Suspended Chandelier is anchored to the ceiling by a flat, round base.
- Ring-Shaped Shades
- The unique ring-shaped shades encircle the LED bulbs of this 3-ring Crystal Chandelier.
- Color Temperature Control
- You can choose between a cozy, warm ambiance (3000K) and a white illumination (6000K).
- Crystal Display
- Each of the three rings of Chandelier is adorned with high-quality crystals.
- Chrome Finish
- The metal components of the chandelier are finished with a high-gloss chrome, providing a mirror-like look.
DETAILS
| Product Name: | 3-Tier Ring Chandelier |
| Type: | Chandelier |
| Style: | Modern, Luxury |
| Design: | LED, Eye Protection, Crystal, Adjustable, Creative |
| Fixture Material: | Metal |
| Fixture Color/Finish: | Chrome |
| Metal Finishing Type: | Electroplated |
| Shade Included: | Yes |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Shade Shape: | Ring Shaped |
| Light Source: | LED |
| Integrated LED: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Number of Lights: | 3-Light |
| Number of Tiers: | 3-Tier |
| Color Temperature: | Warm Light (3000K), White Light (6000K), Dimmable with Remote Control (3000K-6000K) |
| Dimming Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control. |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | Yes (Only Dimmable with Remote Control (3000K-6000K)) |
| Light Direction: | Ambient |
| Voltage: | 110-120V |
| Max Wattage(Per Bulb): | 67.5W |
| Power Source: | Hardwired |
| Mounting Type: | Ceiling Mounted |
| Ceiling Method: | Cord |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power, Wipe Clean with Dry Cloth |
| Illumination Area: | 161 sq ft - 215 sq ft |
| Applicable Scene: | Dining Room, Kitchen, Bedroom, Living Room, Home Office |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 8.81lb |
| 3 Tiers Diameter: | 11.8''+19.7''+27.6'' |
| Height: | 2'' |
| Chain/Cord Length: | 47'' |
| Adjustable Height: | No |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















