Linear Ceiling Light Modern Minimalist Bar LED Light
Description:
This linear ceiling light features an ultra-thin aluminum body and a high-transparency acrylic panel, with a sleek and minimalist design. It is available in five length specifications to fit different space widths. Equipped with high-color-rendering LED light sources, it offers three-color dimming or continuous dimming modes, which can be adjusted via a remote control for light color and brightness, and includes a night light function. The surface is treated with anti-oxidation baked paint, making it durable and easy to clean. It is suitable for installation in living rooms, bedrooms, offices, and other spaces, providing healthy and flicker-free comfortable lighting.
Highlights:
Five Length Options: This linear ceiling light available in five specifications to adapt to various space scales such as living rooms, bedrooms, and corridors.
Intelligent Remote Dimming: Remote-controlled continuous dimming and color adjustment, allowing one-touch switching of ambient moods, with a built-in night light mode.
High Color-Rendering Eye-Protecting Light Source: Even lighting with no flicker, high color rendering, and visually comfortable and healthy.
Ultra-Thin and Durable Body: Ultra-thin aluminum design with an anti-oxidation baked paint surface that is rust-resistant and easy to maintain.
High Transmittance and Soft Diffusion: Acrylic panel provides soft, non-glaring light with even and comfortable illumination.
Explore More: Modern linear wall sconce

WEIGHTS & DIMENSIONS
| Length: 31.5'' | |
| Weight: | 1.76lb |
| Size: | 1.30'' Width x 31.50'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 39.4'' | |
| Weight: | 2.65lb |
| Size: | 1.30'' Width x 41.73'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 47.2'' | |
| Weight: | 3.31lb |
| Size: | 1.30'' Width x 47.24'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 59.1'' | |
| Weight: | 3.97lb |
| Size: | 1.30'' Width x 57.48'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 78.7'' | |
| Weight: | 4.41lb |
| Size: | 1.30'' Width x 78.74'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 47.2'' | |
| Weight: | 2.65lb |
| Size: | 1.30'' Width x 47.24'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 78.7'' | |
| Weight: | 3.75lb |
| Size: | 1.30'' Width x 78.74'' Depth x 2.05'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Wall Sconces |
| Product Name: | Linear ceiling light |
| Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Light Source: | LED |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Applicable Scene: | Indoor,Living Room |
| Illumination Area: | 107.6 sq ft - 161.4 sq ft |
| Finish: | Black,White |
| Power: | 8W, 10W, 12W, 15W, 20W,16W,20W,24W,30W,40W |
| Color Temperature: | 3-Color Temperature (3000K/4500K/6000K),Dimmable (3000K-6000K) |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Tips: | "3-Color Temperature" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) can't adjust the brightness,"Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
FILE DOWNLOAD
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Linear Ceiling Light Modern Minimalist Bar LED Light
Linear Ceiling Light Modern Minimalist Bar LED Light
Description:
This linear ceiling light features an ultra-thin aluminum body and a high-transparency acrylic panel, with a sleek and minimalist design. It is available in five length specifications to fit different space widths. Equipped with high-color-rendering LED light sources, it offers three-color dimming or continuous dimming modes, which can be adjusted via a remote control for light color and brightness, and includes a night light function. The surface is treated with anti-oxidation baked paint, making it durable and easy to clean. It is suitable for installation in living rooms, bedrooms, offices, and other spaces, providing healthy and flicker-free comfortable lighting.
Highlights:
Five Length Options: This linear ceiling light available in five specifications to adapt to various space scales such as living rooms, bedrooms, and corridors.
Intelligent Remote Dimming: Remote-controlled continuous dimming and color adjustment, allowing one-touch switching of ambient moods, with a built-in night light mode.
High Color-Rendering Eye-Protecting Light Source: Even lighting with no flicker, high color rendering, and visually comfortable and healthy.
Ultra-Thin and Durable Body: Ultra-thin aluminum design with an anti-oxidation baked paint surface that is rust-resistant and easy to maintain.
High Transmittance and Soft Diffusion: Acrylic panel provides soft, non-glaring light with even and comfortable illumination.
Explore More: Modern linear wall sconce

WEIGHTS & DIMENSIONS
| Length: 31.5'' | |
| Weight: | 1.76lb |
| Size: | 1.30'' Width x 31.50'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 39.4'' | |
| Weight: | 2.65lb |
| Size: | 1.30'' Width x 41.73'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 47.2'' | |
| Weight: | 3.31lb |
| Size: | 1.30'' Width x 47.24'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 59.1'' | |
| Weight: | 3.97lb |
| Size: | 1.30'' Width x 57.48'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 78.7'' | |
| Weight: | 4.41lb |
| Size: | 1.30'' Width x 78.74'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 47.2'' | |
| Weight: | 2.65lb |
| Size: | 1.30'' Width x 47.24'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 78.7'' | |
| Weight: | 3.75lb |
| Size: | 1.30'' Width x 78.74'' Depth x 2.05'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Wall Sconces |
| Product Name: | Linear ceiling light |
| Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Light Source: | LED |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Applicable Scene: | Indoor,Living Room |
| Illumination Area: | 107.6 sq ft - 161.4 sq ft |
| Finish: | Black,White |
| Power: | 8W, 10W, 12W, 15W, 20W,16W,20W,24W,30W,40W |
| Color Temperature: | 3-Color Temperature (3000K/4500K/6000K),Dimmable (3000K-6000K) |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Tips: | "3-Color Temperature" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) can't adjust the brightness,"Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
FILE DOWNLOAD
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This linear ceiling light features an ultra-thin aluminum body and a high-transparency acrylic panel, with a sleek and minimalist design. It is available in five length specifications to fit different space widths. Equipped with high-color-rendering LED light sources, it offers three-color dimming or continuous dimming modes, which can be adjusted via a remote control for light color and brightness, and includes a night light function. The surface is treated with anti-oxidation baked paint, making it durable and easy to clean. It is suitable for installation in living rooms, bedrooms, offices, and other spaces, providing healthy and flicker-free comfortable lighting.
Highlights:
Five Length Options: This linear ceiling light available in five specifications to adapt to various space scales such as living rooms, bedrooms, and corridors.
Intelligent Remote Dimming: Remote-controlled continuous dimming and color adjustment, allowing one-touch switching of ambient moods, with a built-in night light mode.
High Color-Rendering Eye-Protecting Light Source: Even lighting with no flicker, high color rendering, and visually comfortable and healthy.
Ultra-Thin and Durable Body: Ultra-thin aluminum design with an anti-oxidation baked paint surface that is rust-resistant and easy to maintain.
High Transmittance and Soft Diffusion: Acrylic panel provides soft, non-glaring light with even and comfortable illumination.
Explore More: Modern linear wall sconce

WEIGHTS & DIMENSIONS
| Length: 31.5'' | |
| Weight: | 1.76lb |
| Size: | 1.30'' Width x 31.50'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 39.4'' | |
| Weight: | 2.65lb |
| Size: | 1.30'' Width x 41.73'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 47.2'' | |
| Weight: | 3.31lb |
| Size: | 1.30'' Width x 47.24'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 59.1'' | |
| Weight: | 3.97lb |
| Size: | 1.30'' Width x 57.48'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 78.7'' | |
| Weight: | 4.41lb |
| Size: | 1.30'' Width x 78.74'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 47.2'' | |
| Weight: | 2.65lb |
| Size: | 1.30'' Width x 47.24'' Depth x 2.05'' Height |
| Length: 78.7'' | |
| Weight: | 3.75lb |
| Size: | 1.30'' Width x 78.74'' Depth x 2.05'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Wall Sconces |
| Product Name: | Linear ceiling light |
| Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Acrylic |
| Light Source: | LED |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Applicable Scene: | Indoor,Living Room |
| Illumination Area: | 107.6 sq ft - 161.4 sq ft |
| Finish: | Black,White |
| Power: | 8W, 10W, 12W, 15W, 20W,16W,20W,24W,30W,40W |
| Color Temperature: | 3-Color Temperature (3000K/4500K/6000K),Dimmable (3000K-6000K) |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Tips: | "3-Color Temperature" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) can't adjust the brightness,"Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
FILE DOWNLOAD























