🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Creative Design Rotatable Anti-glare Adjustable Steel LED Strip Lights
- This Strip lamp perfectly embodies the aesthetics of geometric art. The minimalist line design enables you to install it anywhere, giving the space a very individual and distinctive artistic style.
- The steel strip light has a total length of four meters, and the length can be flexibly acted in line with the actual situation of the site, breaking through space constraints and enhancing practicability.
- The rotating rod design allows this linear light to rotate flexibly to create more lighting shapes, which can be used at home, as well as in cafés or various commercial places. This is a very creative minimalist lighting design.
DETAILS
| LED Lamp Bead Model: | 3528 |
| Number of LED Lamp Beads: | 120 (pieces/meter) |
| Single Lamp Bead Lumens: | 100 (lm) |
| Beam Angle: | 120 (degrees) |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K) |
| Power Factor: | 40 |
| Dimmable: | No |
| Protection Level: | Not Waterproof |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Power: | 40W |
| Switch Type: | Manual |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Color Temperature: Warm White | |
| Weight: | 3.57lb |
| Size: | 0.31'' Width x 157.48'' Depth x 0.08'' Height |
| Color Temperature: White | |
| Weight: | 3.48lb |
| Size: | 0.31'' Width x 157.48'' Depth x 0.08'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Wall Sconces |
| Number of Lights: | 120 (pieces/meter) |
| Power Supply: | Hardwired |
| Light Source: | LED |
| Power: | 40W |
| Lumens: | 70LM/W |
| Beam Angle: | 120 (degrees) |
| Color Rendering Index (CRI): | 90 |
| Applicable Scene: | Indoor,Living Room |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Creative Design Rotatable Anti-glare Adjustable Steel LED Strip Lights
Creative Design Rotatable Anti-glare Adjustable Steel LED Strip Lights
- This Strip lamp perfectly embodies the aesthetics of geometric art. The minimalist line design enables you to install it anywhere, giving the space a very individual and distinctive artistic style.
- The steel strip light has a total length of four meters, and the length can be flexibly acted in line with the actual situation of the site, breaking through space constraints and enhancing practicability.
- The rotating rod design allows this linear light to rotate flexibly to create more lighting shapes, which can be used at home, as well as in cafés or various commercial places. This is a very creative minimalist lighting design.
DETAILS
| LED Lamp Bead Model: | 3528 |
| Number of LED Lamp Beads: | 120 (pieces/meter) |
| Single Lamp Bead Lumens: | 100 (lm) |
| Beam Angle: | 120 (degrees) |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K) |
| Power Factor: | 40 |
| Dimmable: | No |
| Protection Level: | Not Waterproof |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Power: | 40W |
| Switch Type: | Manual |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Color Temperature: Warm White | |
| Weight: | 3.57lb |
| Size: | 0.31'' Width x 157.48'' Depth x 0.08'' Height |
| Color Temperature: White | |
| Weight: | 3.48lb |
| Size: | 0.31'' Width x 157.48'' Depth x 0.08'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Wall Sconces |
| Number of Lights: | 120 (pieces/meter) |
| Power Supply: | Hardwired |
| Light Source: | LED |
| Power: | 40W |
| Lumens: | 70LM/W |
| Beam Angle: | 120 (degrees) |
| Color Rendering Index (CRI): | 90 |
| Applicable Scene: | Indoor,Living Room |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Select Color Temperature
From $48.00
Original: $159.99
-70%Creative Design Rotatable Anti-glare Adjustable Steel LED Strip Lights—
$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- This Strip lamp perfectly embodies the aesthetics of geometric art. The minimalist line design enables you to install it anywhere, giving the space a very individual and distinctive artistic style.
- The steel strip light has a total length of four meters, and the length can be flexibly acted in line with the actual situation of the site, breaking through space constraints and enhancing practicability.
- The rotating rod design allows this linear light to rotate flexibly to create more lighting shapes, which can be used at home, as well as in cafés or various commercial places. This is a very creative minimalist lighting design.
DETAILS
| LED Lamp Bead Model: | 3528 |
| Number of LED Lamp Beads: | 120 (pieces/meter) |
| Single Lamp Bead Lumens: | 100 (lm) |
| Beam Angle: | 120 (degrees) |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K) |
| Power Factor: | 40 |
| Dimmable: | No |
| Protection Level: | Not Waterproof |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Power: | 40W |
| Switch Type: | Manual |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Color Temperature: Warm White | |
| Weight: | 3.57lb |
| Size: | 0.31'' Width x 157.48'' Depth x 0.08'' Height |
| Color Temperature: White | |
| Weight: | 3.48lb |
| Size: | 0.31'' Width x 157.48'' Depth x 0.08'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Linear Wall Sconces |
| Number of Lights: | 120 (pieces/meter) |
| Power Supply: | Hardwired |
| Light Source: | LED |
| Power: | 40W |
| Lumens: | 70LM/W |
| Beam Angle: | 120 (degrees) |
| Color Rendering Index (CRI): | 90 |
| Applicable Scene: | Indoor,Living Room |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















