LED Large Crystal Chandelier Elegant Chandelier Light Modern Minimalist Style
Description:
This modern luxury large crystal chandelier features a stainless steel body paired with K9 crystal decorations. It offers six sizes to choose from: gold/silver ceiling plates, 50cm/60cm/80cm/100cm, and S-shaped 80cm/100cm. The LED light source supports dimming from 3000K to 6000K without steps, and comes with a 1.5-meter adjustable suspension cord, creating a dazzling lighting solution for living rooms, dining areas, and other spaces.
Highlights:
K9 crystal lampshade : This large crystal chandelier features multi-faceted cutting techniques that refract dazzling light patterns
Dual Color and Five Sizes: Gold/silver colors + standard/S-shaped options
Stepless Dimming System: Adjustable color temperature from 3000K to 6000K
Precision Crafted Body Material: Stainless steel body resistant to corrosion and rust, efficient heat dissipation
Flexible Height Adjustment: 1.5-meter suspension cord suitable for various ceiling heights
DETAILS
| Product Type: | Crystal Chandeliers |
| Product Name: | Large crystal chandelier |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Material: | Stainless steel |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Light Source: | LED Integrated |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Note: | The hanging line is 1.2 meters long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Finish: | Gold,Silver |
| Power: | 40W,80W,118W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Color: Gold, Size: 19.7“ | |
| Weight: | 11.02lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 23.6” | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 31.5“ | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 39.4” | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 39.37'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: Model S 31.5“ | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 3.54'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: Model S 39.4” | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 3.54'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 19.7“ | |
| Weight: | 11.02lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 23.6” | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 31.5“ | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 39.4” | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 39.37'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: Model S 31.5“ | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 3.54'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: Model S 39.4” | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 3.54'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





















LED Large Crystal Chandelier Elegant Chandelier Light Modern Minimalist Style
LED Large Crystal Chandelier Elegant Chandelier Light Modern Minimalist Style
Description:
This modern luxury large crystal chandelier features a stainless steel body paired with K9 crystal decorations. It offers six sizes to choose from: gold/silver ceiling plates, 50cm/60cm/80cm/100cm, and S-shaped 80cm/100cm. The LED light source supports dimming from 3000K to 6000K without steps, and comes with a 1.5-meter adjustable suspension cord, creating a dazzling lighting solution for living rooms, dining areas, and other spaces.
Highlights:
K9 crystal lampshade : This large crystal chandelier features multi-faceted cutting techniques that refract dazzling light patterns
Dual Color and Five Sizes: Gold/silver colors + standard/S-shaped options
Stepless Dimming System: Adjustable color temperature from 3000K to 6000K
Precision Crafted Body Material: Stainless steel body resistant to corrosion and rust, efficient heat dissipation
Flexible Height Adjustment: 1.5-meter suspension cord suitable for various ceiling heights
DETAILS
| Product Type: | Crystal Chandeliers |
| Product Name: | Large crystal chandelier |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Material: | Stainless steel |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Light Source: | LED Integrated |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Note: | The hanging line is 1.2 meters long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Finish: | Gold,Silver |
| Power: | 40W,80W,118W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Color: Gold, Size: 19.7“ | |
| Weight: | 11.02lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 23.6” | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 31.5“ | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 39.4” | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 39.37'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: Model S 31.5“ | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 3.54'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: Model S 39.4” | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 3.54'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 19.7“ | |
| Weight: | 11.02lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 23.6” | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 31.5“ | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 39.4” | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 39.37'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: Model S 31.5“ | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 3.54'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: Model S 39.4” | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 3.54'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $464.99
-70%$464.99
$139.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This modern luxury large crystal chandelier features a stainless steel body paired with K9 crystal decorations. It offers six sizes to choose from: gold/silver ceiling plates, 50cm/60cm/80cm/100cm, and S-shaped 80cm/100cm. The LED light source supports dimming from 3000K to 6000K without steps, and comes with a 1.5-meter adjustable suspension cord, creating a dazzling lighting solution for living rooms, dining areas, and other spaces.
Highlights:
K9 crystal lampshade : This large crystal chandelier features multi-faceted cutting techniques that refract dazzling light patterns
Dual Color and Five Sizes: Gold/silver colors + standard/S-shaped options
Stepless Dimming System: Adjustable color temperature from 3000K to 6000K
Precision Crafted Body Material: Stainless steel body resistant to corrosion and rust, efficient heat dissipation
Flexible Height Adjustment: 1.5-meter suspension cord suitable for various ceiling heights
DETAILS
| Product Type: | Crystal Chandeliers |
| Product Name: | Large crystal chandelier |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Material: | Stainless steel |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Transparent |
| Control Type: | Remote Control Switch |
| Mounting Type: | Hanging |
| Color Temperature: | Dimmable (3000K-6000K) |
| Color Temperature Dimming: | Yes |
| Brightness Dimming: | Yes |
| Tips: | "Dimmable" can adjust the color temperatures and brightness by using a remote control |
| Light Source: | LED Integrated |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Note: | The hanging line is 1.2 meters long and can be adjusted. |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Finish: | Gold,Silver |
| Power: | 40W,80W,118W |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Color: Gold, Size: 19.7“ | |
| Weight: | 11.02lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 23.6” | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 31.5“ | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: 39.4” | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 39.37'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: Model S 31.5“ | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 3.54'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Gold, Size: Model S 39.4” | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 3.54'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 19.7“ | |
| Weight: | 11.02lb |
| Size: | 19.69'' Width x 19.69'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 23.6” | |
| Weight: | 15.43lb |
| Size: | 23.62'' Width x 23.62'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 31.5“ | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 31.50'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: 39.4” | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 39.37'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: Model S 31.5“ | |
| Weight: | 13.23lb |
| Size: | 3.54'' Width x 31.50'' Depth x 9.06'' Height |
| Color: Silver, Size: Model S 39.4” | |
| Weight: | 19.84lb |
| Size: | 3.54'' Width x 39.37'' Depth x 9.06'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















