Industrial Modern Cluster Globe Geometric Pendant Light Ceiling Light
- This chandelier consists of 8 white glass lampshades and electroplated metal light stands, which with a simple and refined shape, practical and beautiful, providing bright light for your home.
- The white ball shaped glass lampshade of this modern chandelier complements the metal lamp body, which is classic, elegant and bright, and it's perfect for home lighting.
- Our ceiling light is easy to install, and it is suitable for commercial or residential lighting such as bedroom, living room, home office, exhibition hall, study, hotel, etc.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Nordic Style, Modern |
| Design: | Geometric Shapes, Cluster Design, Sputnik Design |
| Fixture Finish: | Black, Gold |
| Fixture Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Glass |
| Process: | Electroplating, Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K) |
| Number of Tiers: | 1 |
| Number of Lights: | 8-Lights |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | G9 |
| Power: | 5W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.xxxxft |
| Applicable Scene: | Home Office, Bedroom, Living Room, Exhibition Hall, Study, Hotel, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 35'' Diameter x 37'' Height |
| Chain/Cord: | Adjustable |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Industrial Modern Cluster Globe Geometric Pendant Light Ceiling Light
Industrial Modern Cluster Globe Geometric Pendant Light Ceiling Light
- This chandelier consists of 8 white glass lampshades and electroplated metal light stands, which with a simple and refined shape, practical and beautiful, providing bright light for your home.
- The white ball shaped glass lampshade of this modern chandelier complements the metal lamp body, which is classic, elegant and bright, and it's perfect for home lighting.
- Our ceiling light is easy to install, and it is suitable for commercial or residential lighting such as bedroom, living room, home office, exhibition hall, study, hotel, etc.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Nordic Style, Modern |
| Design: | Geometric Shapes, Cluster Design, Sputnik Design |
| Fixture Finish: | Black, Gold |
| Fixture Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Glass |
| Process: | Electroplating, Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K) |
| Number of Tiers: | 1 |
| Number of Lights: | 8-Lights |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | G9 |
| Power: | 5W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.xxxxft |
| Applicable Scene: | Home Office, Bedroom, Living Room, Exhibition Hall, Study, Hotel, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 35'' Diameter x 37'' Height |
| Chain/Cord: | Adjustable |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $278.99
-70%$278.99
$83.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- This chandelier consists of 8 white glass lampshades and electroplated metal light stands, which with a simple and refined shape, practical and beautiful, providing bright light for your home.
- The white ball shaped glass lampshade of this modern chandelier complements the metal lamp body, which is classic, elegant and bright, and it's perfect for home lighting.
- Our ceiling light is easy to install, and it is suitable for commercial or residential lighting such as bedroom, living room, home office, exhibition hall, study, hotel, etc.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Nordic Style, Modern |
| Design: | Geometric Shapes, Cluster Design, Sputnik Design |
| Fixture Finish: | Black, Gold |
| Fixture Material: | Aluminum |
| Shade Material: | Glass |
| Process: | Electroplating, Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K) |
| Number of Tiers: | 1 |
| Number of Lights: | 8-Lights |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | G9 |
| Power: | 5W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.xxxxft |
| Applicable Scene: | Home Office, Bedroom, Living Room, Exhibition Hall, Study, Hotel, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 35'' Diameter x 37'' Height |
| Chain/Cord: | Adjustable |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















