Circles Frills Blue Pendant Light Metal Stylish Ceiling Light
- The ceiling light is made of metal material, which is sturdy and reliable and has a long service life. Bright and beautiful chandelier is the perfect choice for interior space lighting decoration.
- Simple and elegant hanging ceiling light will be an eye catching highlight in your home. Bright and comfortable light, without glaring and flickering, which will give a beautiful and comfortable atmosphere that can be used as decoration.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Art Deco |
| Fixture Finish: | Red, Black, Blue |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Metal |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), Neutral White (4500K), White (6000K), 3 Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Number of Lights: | 6-Light, 9-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | G9 |
| Power: | 6W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.ft |
| Applicable Scene: | Kids Room, Dining Room, Bedroom, Living Room, Restaurant, Other |
DIMENSIONS
| 16'': | |
| Size: | 16'' Diameter x 11'' Height |
| 20'': | |
| Size: | 20'' Diameter x 12'' Height |
| 24'': | |
| Size: | 24'' Diameter x 13'' Height |
| Chain/Cord Length (All): | 8''+12'' (Adjustable) |
| Ceiling Base Diameter (All): | 4.7'' |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Circles Frills Blue Pendant Light Metal Stylish Ceiling Light
Circles Frills Blue Pendant Light Metal Stylish Ceiling Light
- The ceiling light is made of metal material, which is sturdy and reliable and has a long service life. Bright and beautiful chandelier is the perfect choice for interior space lighting decoration.
- Simple and elegant hanging ceiling light will be an eye catching highlight in your home. Bright and comfortable light, without glaring and flickering, which will give a beautiful and comfortable atmosphere that can be used as decoration.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Art Deco |
| Fixture Finish: | Red, Black, Blue |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Metal |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), Neutral White (4500K), White (6000K), 3 Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Number of Lights: | 6-Light, 9-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | G9 |
| Power: | 6W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.ft |
| Applicable Scene: | Kids Room, Dining Room, Bedroom, Living Room, Restaurant, Other |
DIMENSIONS
| 16'': | |
| Size: | 16'' Diameter x 11'' Height |
| 20'': | |
| Size: | 20'' Diameter x 12'' Height |
| 24'': | |
| Size: | 24'' Diameter x 13'' Height |
| Chain/Cord Length (All): | 8''+12'' (Adjustable) |
| Ceiling Base Diameter (All): | 4.7'' |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $421.99
-70%$421.99
$126.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The ceiling light is made of metal material, which is sturdy and reliable and has a long service life. Bright and beautiful chandelier is the perfect choice for interior space lighting decoration.
- Simple and elegant hanging ceiling light will be an eye catching highlight in your home. Bright and comfortable light, without glaring and flickering, which will give a beautiful and comfortable atmosphere that can be used as decoration.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Style: | Art Deco |
| Fixture Finish: | Red, Black, Blue |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Metal |
| Process: | Painting |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), Neutral White (4500K), White (6000K), 3 Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Number of Lights: | 6-Light, 9-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | G9 |
| Power: | 6W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.ft |
| Applicable Scene: | Kids Room, Dining Room, Bedroom, Living Room, Restaurant, Other |
DIMENSIONS
| 16'': | |
| Size: | 16'' Diameter x 11'' Height |
| 20'': | |
| Size: | 20'' Diameter x 12'' Height |
| 24'': | |
| Size: | 24'' Diameter x 13'' Height |
| Chain/Cord Length (All): | 8''+12'' (Adjustable) |
| Ceiling Base Diameter (All): | 4.7'' |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















