Circle Crown Pendant Light Electroplated Metal Acrylic LED Nordic Chandeliers
- The design of modern style crown pendant light is stylish, elegant and creative, which with simple structure, complete accessories and easy installation.
- The ceiling light adopts built-in LED light source, which has high brightness, low energy consumption and long service life. And the light is bright and no flicker, so you can use it with confidence.
- This energy saving chandelier is perfect for the kids room, bedroom, living room, etc.
DETAILS
| Product Type: | Chandeliers |
| Style: | Nordic Style |
| Design: | Circle Design |
| Fixture Finish: | Pink, Gold |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Acrylic |
| Process: | Electroplating |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Number of Tiers: | 1 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K), 3 Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Number of Lights: | 6-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED Integrated |
| Power: | 9-10W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.ft |
| Applicable Scene: | Bedroom, Living Room, Kids Room, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 21'': | |
| Weight: | 1.76lb |
| Size: | 21'' Diameter x 5'' Height |
| 25'': | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 25'' Diameter x 5'' Height |
| Chain/Cord Length: | 47'' (Adjustable) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Circle Crown Pendant Light Electroplated Metal Acrylic LED Nordic Chandeliers
Circle Crown Pendant Light Electroplated Metal Acrylic LED Nordic Chandeliers
- The design of modern style crown pendant light is stylish, elegant and creative, which with simple structure, complete accessories and easy installation.
- The ceiling light adopts built-in LED light source, which has high brightness, low energy consumption and long service life. And the light is bright and no flicker, so you can use it with confidence.
- This energy saving chandelier is perfect for the kids room, bedroom, living room, etc.
DETAILS
| Product Type: | Chandeliers |
| Style: | Nordic Style |
| Design: | Circle Design |
| Fixture Finish: | Pink, Gold |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Acrylic |
| Process: | Electroplating |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Number of Tiers: | 1 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K), 3 Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Number of Lights: | 6-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED Integrated |
| Power: | 9-10W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.ft |
| Applicable Scene: | Bedroom, Living Room, Kids Room, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 21'': | |
| Weight: | 1.76lb |
| Size: | 21'' Diameter x 5'' Height |
| 25'': | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 25'' Diameter x 5'' Height |
| Chain/Cord Length: | 47'' (Adjustable) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The design of modern style crown pendant light is stylish, elegant and creative, which with simple structure, complete accessories and easy installation.
- The ceiling light adopts built-in LED light source, which has high brightness, low energy consumption and long service life. And the light is bright and no flicker, so you can use it with confidence.
- This energy saving chandelier is perfect for the kids room, bedroom, living room, etc.
DETAILS
| Product Type: | Chandeliers |
| Style: | Nordic Style |
| Design: | Circle Design |
| Fixture Finish: | Pink, Gold |
| Fixture Material: | Metal |
| Shade Material: | Acrylic |
| Process: | Electroplating |
| Light Direction: | Ambient Light |
| Number of Tiers: | 1 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K), White (6000K), 3 Step Dimming (3000K/4500K/6000K) |
| Number of Lights: | 6-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED Integrated |
| Power: | 9-10W |
| Voltage: | 110-120V |
| Illumination Area: | 161 sq.ft - 215 sq.ft |
| Applicable Scene: | Bedroom, Living Room, Kids Room, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 21'': | |
| Weight: | 1.76lb |
| Size: | 21'' Diameter x 5'' Height |
| 25'': | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 25'' Diameter x 5'' Height |
| Chain/Cord Length: | 47'' (Adjustable) |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















