Vintage Striped Glass Shade Waterproof Modern Outdoor Wall Lights
- This outdoor wall lights is made of die-cast aluminum and glass shade, which is designed with a retro traditional style that will add more retro classic charm to your home.
- This wall lamp is powered by long lasting, energy efficient LED lighting, thus reducing the hassle of frequent bulb replacements. These outdoor lights are sure to harmonize with your environment.
- There are two kinds of wall lamps with frosted glass shade and striped glass shade for you to choose, you can choose according to your own preference.
DETAILS
| Product Type: | Outdoor Wall Lighting |
| Light Style: | Modern |
| Design: | Geometric Shapes |
| Illumination Area: | 50 sq.f t-100 sq.ft |
| Primary Fixture Material: | Glass |
| Shade Material: | Aluminum |
| Bulb Type: | E27 |
| Color Temperature: | 3000K (warm light) |
| Number of Bulb(s): | 1-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Voltage: | 110 V-220 V |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 7.5lb |
| Dimensions: | 10 '' Width x 14.5 '' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Vintage Striped Glass Shade Waterproof Modern Outdoor Wall Lights
Vintage Striped Glass Shade Waterproof Modern Outdoor Wall Lights
- This outdoor wall lights is made of die-cast aluminum and glass shade, which is designed with a retro traditional style that will add more retro classic charm to your home.
- This wall lamp is powered by long lasting, energy efficient LED lighting, thus reducing the hassle of frequent bulb replacements. These outdoor lights are sure to harmonize with your environment.
- There are two kinds of wall lamps with frosted glass shade and striped glass shade for you to choose, you can choose according to your own preference.
DETAILS
| Product Type: | Outdoor Wall Lighting |
| Light Style: | Modern |
| Design: | Geometric Shapes |
| Illumination Area: | 50 sq.f t-100 sq.ft |
| Primary Fixture Material: | Glass |
| Shade Material: | Aluminum |
| Bulb Type: | E27 |
| Color Temperature: | 3000K (warm light) |
| Number of Bulb(s): | 1-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Voltage: | 110 V-220 V |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 7.5lb |
| Dimensions: | 10 '' Width x 14.5 '' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $261.99
-70%$261.99
$78.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- This outdoor wall lights is made of die-cast aluminum and glass shade, which is designed with a retro traditional style that will add more retro classic charm to your home.
- This wall lamp is powered by long lasting, energy efficient LED lighting, thus reducing the hassle of frequent bulb replacements. These outdoor lights are sure to harmonize with your environment.
- There are two kinds of wall lamps with frosted glass shade and striped glass shade for you to choose, you can choose according to your own preference.
DETAILS
| Product Type: | Outdoor Wall Lighting |
| Light Style: | Modern |
| Design: | Geometric Shapes |
| Illumination Area: | 50 sq.f t-100 sq.ft |
| Primary Fixture Material: | Glass |
| Shade Material: | Aluminum |
| Bulb Type: | E27 |
| Color Temperature: | 3000K (warm light) |
| Number of Bulb(s): | 1-Light |
| Bulb Included: | Yes |
| Voltage: | 110 V-220 V |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 7.5lb |
| Dimensions: | 10 '' Width x 14.5 '' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















