š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Outdoor Mini Mushroom RGB Solar 16.40 ft String Lights
- These LED string lights are designed in the shape of small mushrooms, which is perfect for landscape lighting on lawn, garden, patio, and even holidays, wedding to create a warm and romantic atmosphere. There are two options of yellow light and RGB light. The 16.40ft length of string light can decorate a large area, and you can use it to create your own favorite outdoor environment.
- Moreover, this RGB outdoor string lights is powered by solar energy and controlled a power switch ON/OFF, it has a higher energy conversion rate, and excellent modes: Combination, in waves, Sequential, Slo-Glo, Chasing/Flash, Slow Fade, Twinkle/Flash, Steady on. You can adjust the light mode to suit your needs.
- This solar string lights 8-10 hours work-up can be used as holiday decorations, such as Halloween, Christmas, which will add to the festive atmosphere.
DETAILS
| Product Name: | Mushroom String Lights |
| Lamp Type: | String Lights |
| Style: | Modern |
| Material: | Silicone |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White Light(3000K), Neutral White(4500K), White Light(6000K) |
| Color Temperature Dimming: | No |
| Brightness Dimming: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Power: | 50W |
| Voltage: | 24V |
| Power Supply: | Solar Powered |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Smart Device: | No |
| Shape: | Mushroom |
| Fixture Color: | White |
| Light Direction: | Ambient |
| Waterproof: | Yes |
| Illumination Area: | 54sq ft - 107sq ft |
| Applicable Scene: | Outdoor, Lawn, Community, Garden, Villa, Farm |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 0.71lb |
| Length: | 16.40ft |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Outdoor Mini Mushroom RGB Solar 16.40 ft String Lights
Outdoor Mini Mushroom RGB Solar 16.40 ft String Lights
- These LED string lights are designed in the shape of small mushrooms, which is perfect for landscape lighting on lawn, garden, patio, and even holidays, wedding to create a warm and romantic atmosphere. There are two options of yellow light and RGB light. The 16.40ft length of string light can decorate a large area, and you can use it to create your own favorite outdoor environment.
- Moreover, this RGB outdoor string lights is powered by solar energy and controlled a power switch ON/OFF, it has a higher energy conversion rate, and excellent modes: Combination, in waves, Sequential, Slo-Glo, Chasing/Flash, Slow Fade, Twinkle/Flash, Steady on. You can adjust the light mode to suit your needs.
- This solar string lights 8-10 hours work-up can be used as holiday decorations, such as Halloween, Christmas, which will add to the festive atmosphere.
DETAILS
| Product Name: | Mushroom String Lights |
| Lamp Type: | String Lights |
| Style: | Modern |
| Material: | Silicone |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White Light(3000K), Neutral White(4500K), White Light(6000K) |
| Color Temperature Dimming: | No |
| Brightness Dimming: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Power: | 50W |
| Voltage: | 24V |
| Power Supply: | Solar Powered |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Smart Device: | No |
| Shape: | Mushroom |
| Fixture Color: | White |
| Light Direction: | Ambient |
| Waterproof: | Yes |
| Illumination Area: | 54sq ft - 107sq ft |
| Applicable Scene: | Outdoor, Lawn, Community, Garden, Villa, Farm |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 0.71lb |
| Length: | 16.40ft |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Select Light Source Color
Select Sets
From $13.80
Original: $45.99
-70%Outdoor Mini Mushroom RGB Solar 16.40 ft String Lightsā
$45.99
$13.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- These LED string lights are designed in the shape of small mushrooms, which is perfect for landscape lighting on lawn, garden, patio, and even holidays, wedding to create a warm and romantic atmosphere. There are two options of yellow light and RGB light. The 16.40ft length of string light can decorate a large area, and you can use it to create your own favorite outdoor environment.
- Moreover, this RGB outdoor string lights is powered by solar energy and controlled a power switch ON/OFF, it has a higher energy conversion rate, and excellent modes: Combination, in waves, Sequential, Slo-Glo, Chasing/Flash, Slow Fade, Twinkle/Flash, Steady on. You can adjust the light mode to suit your needs.
- This solar string lights 8-10 hours work-up can be used as holiday decorations, such as Halloween, Christmas, which will add to the festive atmosphere.
DETAILS
| Product Name: | Mushroom String Lights |
| Lamp Type: | String Lights |
| Style: | Modern |
| Material: | Silicone |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White Light(3000K), Neutral White(4500K), White Light(6000K) |
| Color Temperature Dimming: | No |
| Brightness Dimming: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Power: | 50W |
| Voltage: | 24V |
| Power Supply: | Solar Powered |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Smart Device: | No |
| Shape: | Mushroom |
| Fixture Color: | White |
| Light Direction: | Ambient |
| Waterproof: | Yes |
| Illumination Area: | 54sq ft - 107sq ft |
| Applicable Scene: | Outdoor, Lawn, Community, Garden, Villa, Farm |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 0.71lb |
| Length: | 16.40ft |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.





















