Garden Bollard Lights Outdoor Waterproof LED Landscape Light
Description:
This garden bollard lights features an aluminum body and PC lampshade, available in six height specifications. It offers two power supply options: solar or hardwired. The built-in LED emits 3000K warm white light, which is soft and cozy. With an IP54 protection rating, it is suitable for semi-outdoor environments such as outdoor gardens, driveways, walkways, patios, or doorways. Easy to install, it provides layered nighttime illumination accents for courtyard landscapes.
Highlights:
Six Height Specifications: This garden bollard lights six height options are available, allowing for the creation of stepped landscape lighting layers when combined.
Two Power Supply Modes: Solar-powered automatic sensing, hard-wired stable power supply, adaptable to different installation needs
Landscape Pole Design: Multiple pole specifications can be combined for arrangement, forming a continuous and rhythmic landscape light sequence.
Warm Light for Cozy Ambiance: 3000K warm white light is comfortable and non-glaring, ideal for leisure areas such as gardens and walkways.
Basic Outdoor Protection: IP54 protection rating, suitable for most outdoor weather conditions.
Explore More: Square Pillar Lights

WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height: 31'' | |
| Weight: | 5.51lb |
| Size: | 3.94'' Width x 3.94'' Depth x 31.50'' Height |
| Height: 59'' | |
| Weight: | 7.72lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 59.06'' Height |
| Height: 79'' | |
| Weight: | 12.13lb |
| Size: | 5.91'' Width x 78.74'' Depth x 5.91'' Height |
| Height: 98'' | |
| Weight: | 16.53lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 98.43'' Height |
| Height: 118'' | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 5.91'' Width x 118.11'' Depth x 5.91'' Height |
| Height: 138'' | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 137.80'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Bollard Lights |
| Product Name: | Garden Bollard Lights |
| Style: | Modern |
| Finish: | Black |
| Material: | Aluminum |
| Shade Material: | PC |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED |
| Voltage: | 110-240V |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Ingress Protection: | IP54 |
| Illumination Area: | 54 sq.ft - 161 sq.ft |
| Applicable Scene: | Courtyard,Villa |
| Power Supply: | Hardwired,Solar |
| Control Type: | Remote Control Switch,Wall Switch |
| Mounting Type: | Ground |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 8W,15W,25W,30W,40W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Garden Bollard Lights Outdoor Waterproof LED Landscape Light
Garden Bollard Lights Outdoor Waterproof LED Landscape Light
Description:
This garden bollard lights features an aluminum body and PC lampshade, available in six height specifications. It offers two power supply options: solar or hardwired. The built-in LED emits 3000K warm white light, which is soft and cozy. With an IP54 protection rating, it is suitable for semi-outdoor environments such as outdoor gardens, driveways, walkways, patios, or doorways. Easy to install, it provides layered nighttime illumination accents for courtyard landscapes.
Highlights:
Six Height Specifications: This garden bollard lights six height options are available, allowing for the creation of stepped landscape lighting layers when combined.
Two Power Supply Modes: Solar-powered automatic sensing, hard-wired stable power supply, adaptable to different installation needs
Landscape Pole Design: Multiple pole specifications can be combined for arrangement, forming a continuous and rhythmic landscape light sequence.
Warm Light for Cozy Ambiance: 3000K warm white light is comfortable and non-glaring, ideal for leisure areas such as gardens and walkways.
Basic Outdoor Protection: IP54 protection rating, suitable for most outdoor weather conditions.
Explore More: Square Pillar Lights

WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height: 31'' | |
| Weight: | 5.51lb |
| Size: | 3.94'' Width x 3.94'' Depth x 31.50'' Height |
| Height: 59'' | |
| Weight: | 7.72lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 59.06'' Height |
| Height: 79'' | |
| Weight: | 12.13lb |
| Size: | 5.91'' Width x 78.74'' Depth x 5.91'' Height |
| Height: 98'' | |
| Weight: | 16.53lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 98.43'' Height |
| Height: 118'' | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 5.91'' Width x 118.11'' Depth x 5.91'' Height |
| Height: 138'' | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 137.80'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Bollard Lights |
| Product Name: | Garden Bollard Lights |
| Style: | Modern |
| Finish: | Black |
| Material: | Aluminum |
| Shade Material: | PC |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED |
| Voltage: | 110-240V |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Ingress Protection: | IP54 |
| Illumination Area: | 54 sq.ft - 161 sq.ft |
| Applicable Scene: | Courtyard,Villa |
| Power Supply: | Hardwired,Solar |
| Control Type: | Remote Control Switch,Wall Switch |
| Mounting Type: | Ground |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 8W,15W,25W,30W,40W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $488.99
-70%$488.99
$146.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This garden bollard lights features an aluminum body and PC lampshade, available in six height specifications. It offers two power supply options: solar or hardwired. The built-in LED emits 3000K warm white light, which is soft and cozy. With an IP54 protection rating, it is suitable for semi-outdoor environments such as outdoor gardens, driveways, walkways, patios, or doorways. Easy to install, it provides layered nighttime illumination accents for courtyard landscapes.
Highlights:
Six Height Specifications: This garden bollard lights six height options are available, allowing for the creation of stepped landscape lighting layers when combined.
Two Power Supply Modes: Solar-powered automatic sensing, hard-wired stable power supply, adaptable to different installation needs
Landscape Pole Design: Multiple pole specifications can be combined for arrangement, forming a continuous and rhythmic landscape light sequence.
Warm Light for Cozy Ambiance: 3000K warm white light is comfortable and non-glaring, ideal for leisure areas such as gardens and walkways.
Basic Outdoor Protection: IP54 protection rating, suitable for most outdoor weather conditions.
Explore More: Square Pillar Lights

WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height: 31'' | |
| Weight: | 5.51lb |
| Size: | 3.94'' Width x 3.94'' Depth x 31.50'' Height |
| Height: 59'' | |
| Weight: | 7.72lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 59.06'' Height |
| Height: 79'' | |
| Weight: | 12.13lb |
| Size: | 5.91'' Width x 78.74'' Depth x 5.91'' Height |
| Height: 98'' | |
| Weight: | 16.53lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 98.43'' Height |
| Height: 118'' | |
| Weight: | 22.05lb |
| Size: | 5.91'' Width x 118.11'' Depth x 5.91'' Height |
| Height: 138'' | |
| Weight: | 26.46lb |
| Size: | 5.91'' Width x 5.91'' Depth x 137.80'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Bollard Lights |
| Product Name: | Garden Bollard Lights |
| Style: | Modern |
| Finish: | Black |
| Material: | Aluminum |
| Shade Material: | PC |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Source: | LED |
| Voltage: | 110-240V |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Ingress Protection: | IP54 |
| Illumination Area: | 54 sq.ft - 161 sq.ft |
| Applicable Scene: | Courtyard,Villa |
| Power Supply: | Hardwired,Solar |
| Control Type: | Remote Control Switch,Wall Switch |
| Mounting Type: | Ground |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 8W,15W,25W,30W,40W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















