Magic Bean LED Art Glass Chandelier French
Description:
This French vintage magic bean art glass chandelier features a main frame made of wrought iron and aluminum, paired with elegant ribbed glass lampshades, exuding classic French romantic charm. Available in two specifications: 8 heads with 56W and 12 heads with 84W, it supports smart three-color temperature adjustment. The full-spectrum LED light source has a color rendering index RA ā„ 97, with flicker-free anti-glare technology, creating a healthy and comfortable artistic lighting experience for living rooms, dining rooms, bedrooms, and other spaces.
Highlights:
French vintage aesthetics: This art glass chandelier features an exquisite wrought iron branched structure paired with ribbed glass shade, recreating classic French elegance
Eye health technology: Full-spectrum LED technology, RG0 free from blue light hazards, and flicker-free
Smart light effect adjustment: Warm light/neutral light/cold light three-color temperature seamless adjustment, one-button ambient switching
Precision craftsmanship: Wrought iron treated with clear varnish, polishing, and buffing, durable and non-deforming
Professional optical performance: Ra ā„ 97 high color rendering index, restoring true natural colors
DETAILS
| Product Type: | Modern Chandeliers |
| Product Name: | Art Glass Chandelier |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Control Type: | Wall Switch |
| Finish: | Black |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Light Source: | LED Integrated |
| Material: | Hardware |
| Mounting Type: | Hanging |
| Brightness Dimming: | No |
| Shade Material: | Acrylic,Glass |
| Shade Color: | Transparent |
| Note: | The drop rod is 20+30 cm long and can be adjusted |
| Style: | Modern |
| Color Rendering Index (CRI): | Raļ¼80 |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 56W,84W |
| Number of Lights: | 8-Lights,12-Lights |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: 8-heads | |
| Weight: | 2.87lb |
| Size: | 25.59'' Width x 25.59'' Depth x 27.56'' Height |
| Shape: 12-heads | |
| Weight: | 3.09lb |
| Size: | 35.43'' Width x 35.43'' Depth x 27.56'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Magic Bean LED Art Glass Chandelier French
Magic Bean LED Art Glass Chandelier French
Description:
This French vintage magic bean art glass chandelier features a main frame made of wrought iron and aluminum, paired with elegant ribbed glass lampshades, exuding classic French romantic charm. Available in two specifications: 8 heads with 56W and 12 heads with 84W, it supports smart three-color temperature adjustment. The full-spectrum LED light source has a color rendering index RA ā„ 97, with flicker-free anti-glare technology, creating a healthy and comfortable artistic lighting experience for living rooms, dining rooms, bedrooms, and other spaces.
Highlights:
French vintage aesthetics: This art glass chandelier features an exquisite wrought iron branched structure paired with ribbed glass shade, recreating classic French elegance
Eye health technology: Full-spectrum LED technology, RG0 free from blue light hazards, and flicker-free
Smart light effect adjustment: Warm light/neutral light/cold light three-color temperature seamless adjustment, one-button ambient switching
Precision craftsmanship: Wrought iron treated with clear varnish, polishing, and buffing, durable and non-deforming
Professional optical performance: Ra ā„ 97 high color rendering index, restoring true natural colors
DETAILS
| Product Type: | Modern Chandeliers |
| Product Name: | Art Glass Chandelier |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Control Type: | Wall Switch |
| Finish: | Black |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Light Source: | LED Integrated |
| Material: | Hardware |
| Mounting Type: | Hanging |
| Brightness Dimming: | No |
| Shade Material: | Acrylic,Glass |
| Shade Color: | Transparent |
| Note: | The drop rod is 20+30 cm long and can be adjusted |
| Style: | Modern |
| Color Rendering Index (CRI): | Raļ¼80 |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 56W,84W |
| Number of Lights: | 8-Lights,12-Lights |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: 8-heads | |
| Weight: | 2.87lb |
| Size: | 25.59'' Width x 25.59'' Depth x 27.56'' Height |
| Shape: 12-heads | |
| Weight: | 3.09lb |
| Size: | 35.43'' Width x 35.43'' Depth x 27.56'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Original: $357.99
-70%$357.99
$107.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This French vintage magic bean art glass chandelier features a main frame made of wrought iron and aluminum, paired with elegant ribbed glass lampshades, exuding classic French romantic charm. Available in two specifications: 8 heads with 56W and 12 heads with 84W, it supports smart three-color temperature adjustment. The full-spectrum LED light source has a color rendering index RA ā„ 97, with flicker-free anti-glare technology, creating a healthy and comfortable artistic lighting experience for living rooms, dining rooms, bedrooms, and other spaces.
Highlights:
French vintage aesthetics: This art glass chandelier features an exquisite wrought iron branched structure paired with ribbed glass shade, recreating classic French elegance
Eye health technology: Full-spectrum LED technology, RG0 free from blue light hazards, and flicker-free
Smart light effect adjustment: Warm light/neutral light/cold light three-color temperature seamless adjustment, one-button ambient switching
Precision craftsmanship: Wrought iron treated with clear varnish, polishing, and buffing, durable and non-deforming
Professional optical performance: Ra ā„ 97 high color rendering index, restoring true natural colors
DETAILS
| Product Type: | Modern Chandeliers |
| Product Name: | Art Glass Chandelier |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Color Temperature: | 3-Step Dimming (3000K/4000K/6000K) |
| Tips: | "3-Step Dimming" can only adjust color temperatures (warm white light, neutral white light, and white light) by using an ordinary switch, and can't adjust the brightness |
| Control Type: | Wall Switch |
| Finish: | Black |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Light Source: | LED Integrated |
| Material: | Hardware |
| Mounting Type: | Hanging |
| Brightness Dimming: | No |
| Shade Material: | Acrylic,Glass |
| Shade Color: | Transparent |
| Note: | The drop rod is 20+30 cm long and can be adjusted |
| Style: | Modern |
| Color Rendering Index (CRI): | Raļ¼80 |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 56W,84W |
| Number of Lights: | 8-Lights,12-Lights |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Shape: 8-heads | |
| Weight: | 2.87lb |
| Size: | 25.59'' Width x 25.59'' Depth x 27.56'' Height |
| Shape: 12-heads | |
| Weight: | 3.09lb |
| Size: | 35.43'' Width x 35.43'' Depth x 27.56'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
























