Deluxe Black Solar LED Garden Pathway Lights - Diamond Trim Design 27.6-Inch
- Brighten your gardens and pathways with our luxurious Black Garden Solar Pathway Lights featuring an elegant diamond trim with a frosted and clear PC lampshade. These 27.6-inch high lights harness solar power to offer eco-friendly lighting solutions.
- Installation is effortless as they simply stake into the ground and require no wiring, ensuring automatic charging under sunlight and evening activation. Constructed with durable, rust-resistant cast aluminum, the lights endure all weather conditions and use energy-efficient LED bulbs for both white and warm lighting options.
- Providing up to 8 hours of illumination after a full charge, these lights are perfect for any outdoor decor, adding both utility and charm to your outdoor spaces.
DETAILS
| Product Name: | Solar Pathway Lights |
| Type: | Solar Lights |
| Style: | Modern |
| Fixture Material: | Aluminum |
| Fixture Color: | Black |
| Shade Included: | Yes |
| Shade Material: | PC |
| Shade Color: | Clear, Frosted |
| Shade Shape: | Geometric |
| Light Source: | LED |
| Integrated LED: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | LED |
| Number of Lights: | 1 |
| Color Temperature: | White Light, Warm White Light, Color Changing |
| Color Temperature Dimming: | No |
| Brightness Dimming: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Power Source: | Solar Powered |
| Mounting Type: | Gorund |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Waterproof: | IP65 |
| Solar Panel: | 5V/2W (Monocrystalline silicon) |
| Battery: | 3.2V/3000mAh |
| Light Source Power: | 2W (W) |
| Durability: | Rust Resistant, Waterproof, Weather Resistant |
| Applicable Scene: | Garden, Lawn, Park, Residential Area |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 2.18lb |
| Size: | 7.3" Length x 7.3" Width x 27.6" Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Deluxe Black Solar LED Garden Pathway Lights - Diamond Trim Design 27.6-Inch
Deluxe Black Solar LED Garden Pathway Lights - Diamond Trim Design 27.6-Inch
- Brighten your gardens and pathways with our luxurious Black Garden Solar Pathway Lights featuring an elegant diamond trim with a frosted and clear PC lampshade. These 27.6-inch high lights harness solar power to offer eco-friendly lighting solutions.
- Installation is effortless as they simply stake into the ground and require no wiring, ensuring automatic charging under sunlight and evening activation. Constructed with durable, rust-resistant cast aluminum, the lights endure all weather conditions and use energy-efficient LED bulbs for both white and warm lighting options.
- Providing up to 8 hours of illumination after a full charge, these lights are perfect for any outdoor decor, adding both utility and charm to your outdoor spaces.
DETAILS
| Product Name: | Solar Pathway Lights |
| Type: | Solar Lights |
| Style: | Modern |
| Fixture Material: | Aluminum |
| Fixture Color: | Black |
| Shade Included: | Yes |
| Shade Material: | PC |
| Shade Color: | Clear, Frosted |
| Shade Shape: | Geometric |
| Light Source: | LED |
| Integrated LED: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | LED |
| Number of Lights: | 1 |
| Color Temperature: | White Light, Warm White Light, Color Changing |
| Color Temperature Dimming: | No |
| Brightness Dimming: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Power Source: | Solar Powered |
| Mounting Type: | Gorund |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Waterproof: | IP65 |
| Solar Panel: | 5V/2W (Monocrystalline silicon) |
| Battery: | 3.2V/3000mAh |
| Light Source Power: | 2W (W) |
| Durability: | Rust Resistant, Waterproof, Weather Resistant |
| Applicable Scene: | Garden, Lawn, Park, Residential Area |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 2.18lb |
| Size: | 7.3" Length x 7.3" Width x 27.6" Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Brighten your gardens and pathways with our luxurious Black Garden Solar Pathway Lights featuring an elegant diamond trim with a frosted and clear PC lampshade. These 27.6-inch high lights harness solar power to offer eco-friendly lighting solutions.
- Installation is effortless as they simply stake into the ground and require no wiring, ensuring automatic charging under sunlight and evening activation. Constructed with durable, rust-resistant cast aluminum, the lights endure all weather conditions and use energy-efficient LED bulbs for both white and warm lighting options.
- Providing up to 8 hours of illumination after a full charge, these lights are perfect for any outdoor decor, adding both utility and charm to your outdoor spaces.
DETAILS
| Product Name: | Solar Pathway Lights |
| Type: | Solar Lights |
| Style: | Modern |
| Fixture Material: | Aluminum |
| Fixture Color: | Black |
| Shade Included: | Yes |
| Shade Material: | PC |
| Shade Color: | Clear, Frosted |
| Shade Shape: | Geometric |
| Light Source: | LED |
| Integrated LED: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Base: | LED |
| Number of Lights: | 1 |
| Color Temperature: | White Light, Warm White Light, Color Changing |
| Color Temperature Dimming: | No |
| Brightness Dimming: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Power Source: | Solar Powered |
| Mounting Type: | Gorund |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Waterproof: | IP65 |
| Solar Panel: | 5V/2W (Monocrystalline silicon) |
| Battery: | 3.2V/3000mAh |
| Light Source Power: | 2W (W) |
| Durability: | Rust Resistant, Waterproof, Weather Resistant |
| Applicable Scene: | Garden, Lawn, Park, Residential Area |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: | 2.18lb |
| Size: | 7.3" Length x 7.3" Width x 27.6" Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.


















