Crystal Flush Mount Ceiling Lights Minimalist Luxury Light
Description:
This crystal flush mount ceiling lights is available in three specifications: 50cm, 60cm, and 80cm in diameter. The lamp body features a chrome stainless steel frame paired with a clear crystal lampshade, utilizing LED light source.
Highlights:
Three specifications to choose from: This crystal flush mount ceiling lights 50cm diameter for a delicate fit, 60cm for standard use, and 80cm for a grand look, adapting to different space size requirements.
Crystal light refraction art: Clear crystal refracts light from multiple angles, creating a dazzling and charming light atmosphere.
Dual-color temperature scene mode: 3000K warm light offers a cozy and comfortable ambiance, while 6000K cool light provides bright and clear illumination; switch between life scenes with one touch.
Chrome stainless steel frame: The metal skeleton is sturdy and durable, with a long-lasting chrome luster that highlights the luxurious and minimalist feel.
Energy-saving LED light source: Designed with energy-saving LED light source, delivering uniform and soft lighting with a long lifespan.
Explore more: Chrome chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.9 inch | |
| Weight: | 14.11lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 4.13'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 16.98lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 4.13'' Height |
| Size: Diameter 30.7 inch | |
| Weight: | 22.49lb |
| Size: | 30.71'' Width x 30.71'' Depth x 4.13'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 65W,130W,260W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Crystal Flush Mount Ceiling Lights Minimalist Luxury Light
Crystal Flush Mount Ceiling Lights Minimalist Luxury Light
Description:
This crystal flush mount ceiling lights is available in three specifications: 50cm, 60cm, and 80cm in diameter. The lamp body features a chrome stainless steel frame paired with a clear crystal lampshade, utilizing LED light source.
Highlights:
Three specifications to choose from: This crystal flush mount ceiling lights 50cm diameter for a delicate fit, 60cm for standard use, and 80cm for a grand look, adapting to different space size requirements.
Crystal light refraction art: Clear crystal refracts light from multiple angles, creating a dazzling and charming light atmosphere.
Dual-color temperature scene mode: 3000K warm light offers a cozy and comfortable ambiance, while 6000K cool light provides bright and clear illumination; switch between life scenes with one touch.
Chrome stainless steel frame: The metal skeleton is sturdy and durable, with a long-lasting chrome luster that highlights the luxurious and minimalist feel.
Energy-saving LED light source: Designed with energy-saving LED light source, delivering uniform and soft lighting with a long lifespan.
Explore more: Chrome chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.9 inch | |
| Weight: | 14.11lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 4.13'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 16.98lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 4.13'' Height |
| Size: Diameter 30.7 inch | |
| Weight: | 22.49lb |
| Size: | 30.71'' Width x 30.71'' Depth x 4.13'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 65W,130W,260W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description:
This crystal flush mount ceiling lights is available in three specifications: 50cm, 60cm, and 80cm in diameter. The lamp body features a chrome stainless steel frame paired with a clear crystal lampshade, utilizing LED light source.
Highlights:
Three specifications to choose from: This crystal flush mount ceiling lights 50cm diameter for a delicate fit, 60cm for standard use, and 80cm for a grand look, adapting to different space size requirements.
Crystal light refraction art: Clear crystal refracts light from multiple angles, creating a dazzling and charming light atmosphere.
Dual-color temperature scene mode: 3000K warm light offers a cozy and comfortable ambiance, while 6000K cool light provides bright and clear illumination; switch between life scenes with one touch.
Chrome stainless steel frame: The metal skeleton is sturdy and durable, with a long-lasting chrome luster that highlights the luxurious and minimalist feel.
Energy-saving LED light source: Designed with energy-saving LED light source, delivering uniform and soft lighting with a long lifespan.
Explore more: Chrome chandeliers
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Size: Diameter 18.9 inch | |
| Weight: | 14.11lb |
| Size: | 18.90'' Width x 18.90'' Depth x 4.13'' Height |
| Size: Diameter 22.8 inch | |
| Weight: | 16.98lb |
| Size: | 22.83'' Width x 22.83'' Depth x 4.13'' Height |
| Size: Diameter 30.7 inch | |
| Weight: | 22.49lb |
| Size: | 30.71'' Width x 30.71'' Depth x 4.13'' Height |
DETAILS
| Product Type: | Crystal Flush Mounts |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 110V |
| Style: | Modern |
| Material: | Stainless steel |
| Finish: | Chrome |
| Shade Material: | Crystal |
| Shade Color: | Clear |
| Light Source: | LED Integrated |
| Color Temperature: | Warm White (3000K),White (6000K) |
| Control Type: | Wall Switch |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Bulb Included: | Yes |
| Indoor/Outdoor: | Outdoor |
| Product Care: | Turn Off the Power,Wipe Clean with Dry Cloth |
| Power: | 65W,130W,260W |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.




















