Circular Diamond Open Shaped Farmhouse Pendant Lights Bamboo Pendant Lights
- Beauty does not have to be complicated, this is something proven by this product line of bamboo pendant lights. It is carefully constructed to have a light thin wire that is gently surrounded by an abounding number of bamboo.
- It is a truly diverse line of lighting, you have the thin diamond-shaped one which is great for small rooms. On the other hand, you have the more voluptuous diamond light and also the semi-circular pendant.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Color: | Burlywood |
| Base Material Details: | Bamboo |
| Shade Material Details: | Bamboo |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Maximum Wattage (per bulb): | 41W-50W |
| Voltage: | 110-120V |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 20'' Diameter x 8'' Height |
| Option 2: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 20'' Diameter x 16'' Height |
| Option 3: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 12'' Diameter x 20'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Circular Diamond Open Shaped Farmhouse Pendant Lights Bamboo Pendant Lights
Circular Diamond Open Shaped Farmhouse Pendant Lights Bamboo Pendant Lights
- Beauty does not have to be complicated, this is something proven by this product line of bamboo pendant lights. It is carefully constructed to have a light thin wire that is gently surrounded by an abounding number of bamboo.
- It is a truly diverse line of lighting, you have the thin diamond-shaped one which is great for small rooms. On the other hand, you have the more voluptuous diamond light and also the semi-circular pendant.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Color: | Burlywood |
| Base Material Details: | Bamboo |
| Shade Material Details: | Bamboo |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Maximum Wattage (per bulb): | 41W-50W |
| Voltage: | 110-120V |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 20'' Diameter x 8'' Height |
| Option 2: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 20'' Diameter x 16'' Height |
| Option 3: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 12'' Diameter x 20'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Beauty does not have to be complicated, this is something proven by this product line of bamboo pendant lights. It is carefully constructed to have a light thin wire that is gently surrounded by an abounding number of bamboo.
- It is a truly diverse line of lighting, you have the thin diamond-shaped one which is great for small rooms. On the other hand, you have the more voluptuous diamond light and also the semi-circular pendant.
DETAILS
| Product Type: | Pendant Lighting |
| Color: | Burlywood |
| Base Material Details: | Bamboo |
| Shade Material Details: | Bamboo |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Maximum Wattage (per bulb): | 41W-50W |
| Voltage: | 110-120V |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 20'' Diameter x 8'' Height |
| Option 2: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 20'' Diameter x 16'' Height |
| Option 3: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 12'' Diameter x 20'' Height |
NOTE
1 in = 2.54 cm; 1 cm = 0.39 in
* Should you require any further information about our products and services, feel free to Contact Us.






















